20 utworów, których najtrudniej pozbyć się z głowy

20 utworów, których najtrudniej pozbyć się z głowy

Są takie piosenki, które raz usłyszane, pobrzmiewają nam w głowie przez wiele godzin. Naukowcy stworzyli listę utworów, które najbardziej wpadają w ucho.

Na pewno wielu z Was doświadczyło tego przeżycia, gdy usłyszana w radio piosenka wydawała się być zapętlona w głowie w nieskończoność. Często utwór nie trafia w nasze osobiste gusta muzyczne i dalibyśmy wiele, aby w końcu przestać o nim myśleć, ale nie jest to rzeczą łatwą.

 

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu St Andrews postanowili poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedne utwory bardziej wpadają w ucho od innych i potwierdzić to stosownym wzorem matematycznym. Badacze doszli do wniosku, że kluczowych jest pięć elementów: odbiór przez słuchacza (to, jak dana osoba się czuje podczas słuchania), przewidywalność, zaskoczenie, potencjał melodii i powtarzalność rytmiczna. Tak natomiast przedstawia się opracowany przez naukowców wzór:

 

Odbiór przez słuchacza + (przewidywalność - zaskoczenie) + (potencjał melodii) + (powtarzalność rytmiczna x 1,5) = piosenka, która nie chce wyjść z głowy

 

Na tej podstawie naukowcy stworzyli listę 20 najbardziej uzależniających utworów w historii muzyki. Całość prezentuje się następująco:

 

 1. 1. Queen - We Will Rock You
 2. 2. Pharrell Williams - Happy
 3. 3. Queen - We Are the Champions
 4. 4. The Proclaimers - I'm Gonna Be (500 Miles)
 5. 5. The Village People - YMCA
 6. 6. Queen - Bohemian Rhapsody
 7. 7. Europe - The Final Countdown
 8. 8. Bon Jovi - Livin' on a Prayer
 9. 9. James Pierpoint - Jingle Bells
 10. 10. Baha Men - Who Let The Dogs Out?
 11. 11. Psy - Gangnam Style
 12. 12. Rick Astley - Never Gonna Give You Up
 13. 13. Journey - Don't Stop Believin
 14. 14. Mark Ronson - Uptown Funk
 15. 15. Taylor Swift - Shake It Off
 16. 16. Michael Jackson - Beat It
 17. 17. Kaiser Chiefs - Ruby
 18. 18. The Rocky Horror Show - The Timewarp
 19. 19. Meghan Trainor - All About That Bass
 20. 20. Culture Club - Karma Chameleon

Wygląda na to, że muzycy zespołu Queen mieli nosa jeśli chodzi o pisanie piosenek i doskonale wiedzieli, co spodoba się publiczności - w pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy utwory ich autorstwa. Zaskakujący z pewnością jest brak czegokolwiek od The Beatles, którzy przecież słyną z wpadających w ucho melodii. Nie jest to jedyne ciekawe badanie dotyczące muzyki - niedawno pisaliśmy o tym, które festiwale sprzyjają intymnym zbliżeniom.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska