Jak tatuaże działają na kobiety?

2019-04-05
Jak tatuaże działają na kobiety?

Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Na naszej stronie dość często pojawiają się artykuły typu „amerykańscy naukowcy donoszą…”, więc bardzo się cieszymy, że możemy powiedzieć o badaniach, przeprowadzonych przez rodzimych naukowców. A krakowscy akademicy skupili się na naprawdę ciekawej kwestii.

W badaniu wzięło udział 2369 kobiet i 215 mężczyzn, którzy zostali zaproszeni do udziału za pomocą mediów społecznościowych. Wszyscy byli heteroseksualni, a ich średni wiek wyniósł 25 lat. Zostały im pokazane zdjęcia zdjęcia mężczyzn bez tatuaży oraz wytatuowanych, a zadaniem ankietowanych było ocenienie ich w skali od jeden do pięciu w kilku kategoriach – zdrowia, atrakcyjności, męskości, dominowania, agresji, potencjału na bycie dobrym partnerem oraz dobrym ojcem.

Na zdjęciach znalazło się dziewięciu mężczyzn w wieku od 19 do 35 lat, sfotografowanych od pasa w górę, bez koszulek. Każdy z nich stał w takiej samej pozycji i miał neutralny wyraz twarzy (jak wiadomo, uśmiech zmienia bardzo wiele w postrzeganiu kogoś). Zdjęcia zostały następnie odpowiednio zmodyfikowane – na ciała modeli został nałożony czarny tatuaż w stylu tribal. Każdy z uczestników oceniał jednego mężczyznę raz, a to, czy trafiło do niego zdjęcie z tatuażem czy bez, było całkowicie losowe.

Gorsi mężowie

Kobiety oceniły mężczyzn z tatuażami jako zdrowszych, ale nie mniej lub bardziej atrakcyjnych od tych, którzy nie zdecydowali się na ten sposób ozdobienia swojego ciała. Wytatuowani zostali za to ocenieni gorzej jako potencjalni mężowie i ojcowie. Mężczyźni z kolei stwierdzili, że faceci z tatuażami są atrakcyjniejsi, ale mnie mniej lub bardziej zdrowi. Obie płci stwierdziły, że wytatuowani mężczyźni są bardziej męscy, dominujący i agresywni, ale tatuaż nie wpłynął na ocenę atrakcyjności w kontekście dłuższego związku. Generalnie rzecz ujmując, tatuaż bardziej wpłynął na ocenę mężczyzn przez samych mężczyzn, niż kobiet. W badaniu wzięli udział heteroseksualni faceci, więc naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób tatuaż wpływa na ich ocenę jako potencjalnych rywali. W świetle uzyskanych wyników okazuje się, że tatuaż pełni raczej funkcję odstraszającą innych facetów, niż jako środek do uzyskania dodatkowych punktów u kobiet.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska