Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żużlu

2019-04-09
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żużlu

Polska liga w tej dyscyplinie zaliczana jest do najlepszych na świecie. Co warto o niej wiedzieć?

Żużel jest dyscypliną sportu motorowego, w której Polacy mają duże osiągnięcia. To wyścigi motocyklowe na torach owalnych, które organizowane są z wykorzystaniem specjalnych motocykli żużlowych pozbawionych skrzyni biegów i hamulców.

Historia polskiego żużla

Właściwie już w latach 30. XX wieku organizowano pierwsze amatorskie zawody żużlowe w Polsce. Wówczas jeżdżono na niezmodyfikowanych maszynach przystosowanych do jazdy drogowej, które miały różną pojemność silników. Za pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w tym sporcie motorowym uznaje się zawody rozegrane 7 sierpnia 1932 roku na terenie Mysłowic, w których udział brali zawodnicy w trzech klasach zależnych od pojemności silnika.

Podział na klasy i motocykle drogowe trwał do lat 40. XX wieku, a dopiero po II wojnie światowej utworzona została regularna liga żużlowa, bez podziału na klasy. Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się w naszym kraju pierwszych motocykli, które były odpowiednio modyfikowane na potrzeby startów na nawierzchniach żużlowych. W ten sposób rodził się w Polsce żużel.

Pierwsza liga amatorska w żużlu

Zanim pojawiła się profesjonalna liga żużlowa, w Polsce organizowano 1. ligę żużlową amatorską. Jednak podjęto starania o to, aby dotychczasowe kluby jeżdżące w 1. lidze przekształciły się ze stowarzyszeń w spółki akcyjne lub sportowe spółki akcyjne. Wówczas można było powołać Ekstraligę.

Jak powstała Ekstraliga żużlowa?

Od kiedy poprzednia amatorska liga żużlowa przekształciła się w powołaną do życia Ekstraligę, bierze w niej udział 8 drużyn. Od 2008 roku sponsorem głównym Ekstraligi był operator sieci telefonii komórkowej Mobiking, a sponsorem strategicznym i tytularnym – CenterNet. Od 2015 roku sponsorem tytularnym Ekstraligi żużlowej jest Polska Grupa Energetyczna (PGE). Dlatego obecnie rozgrywki te nazywane są PGE Ekstraligą Żużlową.

Organizacja rozgrywek sportowych

W Polsce za organizację rozgrywek żużlowych odpowiada Główna Komisja Sportu Żużlowego, czyli jednostka wydzielona z Polskiego Związku Motorowego. Z kolei zmagania ligowe o Drużynowe Mistrzostwo Polski w najwyższej klasie rozgrywkowej są firmowane przez niezależną spółkę PGE Ekstraliga Żużlowa.

W Ekstralidze udział bierze osiem klubów:

- GKM Grudziądz Spółka Akcyjna,

- Włókniarz Częstochowa Spółka Akcyjna,

- Stal Gorzów Wielkopolski Spółka Akcyjna,

- Unia Leszno Sportowa Spółka Akcyjna,

- Unia Tarnów Żużlowa Sportowa Spółka Akcyjna,

- Klub Sportowy Toruń Spółka Akcyjna,

- Wrocławskie Towarzystwo Sportowe Spółka Akcyjna,

- Zielonogórski Klub Żużlowy Sportowa Spółka Akcyjna.

PGE Ekstraliga funkcjonuje na bazie regulaminu Polskiego Związku Motorowego, natomiast wszelkie decyzje w zakresie spraw dyscyplinarnych podejmuje Komisja Orzekająca Ligi.

Najlepsi w Ekstralidze

W 2015 roku w Ekstralidze żużlowej zwyciężyli kierowcy z Fogo Unia Leszno. Na drugim miejscu uplasowała się Betard Sparta Wrocław, a na trzecim Unia Tarnów. W 2016 roku drużyna z Leszna nie obroniła tytułu i wypadła z pierwszej trójki najlepszych klubów. 3 pierwsze miejsca zajęły:

  1. Stal Gorzów Wlkp.,
  2. KS Toruń,
  3. Falubaz Zielona Góra.

W 2017 roku na pierwszym miejscu w Ekstralidze żużlowej uplasowała się Unia Leszno, na drugim Betard Sparta Wrocław, a na trzecim Cash Broker Stal Gorzów Wlkp. W 2018 roku nastąpiła niewielka zmiana – na pierwszym miejscu ponownie była Unia Leszno, ale na drugim tym razem uplasował się Cash Broker Stal Gorzów Wlkp., a na trzecim zespół Betard Sparta z Wrocławia.

Żużel w telewizji

Wszyscy ci kibice, którzy z różnych przyczyn nie mogą na żywo oglądać zmagań swoich klubów na torach żużlowych, mają szansę śledzić je w telewizji. Rozgrywki żużlowe można oglądać, korzystając z pakietu Mega Sport w UPC.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska