Czy warto zainwestować w telewizor OLED?

Czy warto zainwestować w telewizor OLED?

Nawet telewizory są dziś inteligentne, można je obsługiwać przy pomocy komend głosowych, są na stałe podłączone do sieci, obsługują je systemy operacyjne, mają niesłychanie cienkie wyświetlacze i co najważniejsze, mają ekrany OLED. Czy warto przesiąść się na nową, ale i droższą technologię?

LED czy OLED

Jednym z ważniejszych o ile nie najważniejszym kryterium wyboru nowego telewizora jest technologia LED lub OLED. Na czym polega różnica?  Zaledwie jedna litera więcej w nazwie a w rzeczywistości to dwie zupełnie inne technologie. Telewizory LED a dokładniej LCD LED, to diody LED umieszczone z tyłu lub na krawędziach telewizora, które podświetlają matrycę LCD. Natomiast telewizory OLED zapewniają najwyższą jakość obrazu dzięki temu, że każdy piksel świeci sam, niezależnie. Technologia OLED doskonale odzwierciedla kolory, osiąga najlepszy kontrast i nieskazitelną czerń. Dodatkową zaletą OLEDów są niezwykle smukłe panele. Dziś telewizory produkowane w tej technologii są nadal drogie, bo najtańszy model LG B8 55 calowy kosztuje powyżej pięciu tysięcy złotych, przy czym należy dodać, że jeżeli chodzi o jakość obrazu to ten model niczym nie ustępuje modelom wyższym i dużo droższym.

Robi wrażenie

Telewizor LG B8 dostępny jest w dwóch rozmiarach o przekątnej ekranu 55 i 65 cali. Wyświetlany obraz jest w rozdzielczości 4K, 3840x2160 pikseli ze wsparciem HDR10. Sam panel jest do tego stopnia cienki, że patrząc na telewizor z boku jest praktycznie niezauważalny. Podobnie rzecz się ma z ramką dookoła ekranu, która jest ledwo widoczna. Wszystko to sprawia, że LG B8 robi wrażenie bardzo delikatnego urządzenia. Telewizor spoczywa na solidnej, stabilnej aluminiowej podstawie. LG B8 ma wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową, trzy gniazda USB, wejście słuchawkowe i cztery gniazda HDMI.

Słucha, myśli, gada

To, co wyróżnia LG wśród konkurencji, to możliwość sterowania telewizorem przy pomocy komend głosowych w języku polskim. Przy pomocy pilota z wbudowanym mikrofonem i systemem sztucznej inteligencji możesz kontrolować kompleksowo cały tv, zapytać o pogodę, zmienić program, wyszukać treści w internecie, zmienić ustawienia dźwięku i obrazu, dosłownie wszystko. Mało tego, urządzenie uczy się naszych nawyków, naszego słownictwa. W ten sposób jedno polecenie możesz wypowiedzieć na wiele różnych sposobów np. zmień kanał, inny kanał, kanał w górę, pokaż Eurosport itd. Zanim zaśniesz możesz wydać mu polecenie „Wyłącz się, gdy ten program dobiegnie końca.” Dodatkowo system będzie zintegrowany z Google Assistant, jak tylko ten pojawi się w naszym kraju. Im więcej będziesz korzystał z poleceń głosowych tym więcej twój telewizor będzie potrafił.

Otwarty na świat

Nie mniej ważny jest sam system operacyjny webOS 3.5, bez niego telewizor pozbawiony byłby większości swoich funkcji. Jest on kompatybilny z wszystkimi nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi takimi jak smartfony, tablety, konsole, dyski z chmurą, Apple TV czy laptopy. Pozwala to na bezprzewodową transmisję prezentacji, zdjęć, muzyki czy filmów bezpośrednio z tych urządzeń. Wszelkiego rodzaju przystawki stają się w tym momencie bezużyteczne, gdyż sam system pozwala na instalacje aplikacji w telewizorze. Możesz w ten sposób oglądać Netflixa, You Tube, przeglądać internet, sprawdzić pogodę, posłuchać muzyki. Interfejs składa się z kafelków, których kolejność wyświetlania na ekranie sam możesz skonfigurować. Obsługa pilotem jest intuicyjna i dziecinnie prosta.

Co słychać

Jak na telewizor LG B8 ma całkiem dobre nagłośnienie. Co prawda wbudowane głośniki 40W i woofer 20W nie zastąpią soundbara lub systemu kina domowego, ale telewizor radzi sobie z dźwiękiem całkiem przyzwoicie. Podłączając B8 do rozbudowanego systemu możesz liczyć na prawdziwie kinowy dźwięk w domu dzięki systemowi Dolby Atmos.

Chodzący ideał?

OLEDom można zarzucić jedynie to, że wyświetlany obraz jest ciemniejszy niż na telewizorach LED. Efekt ten widoczny jest w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Cała reszta, czyli forma, jakość wykonania, kąty widzenia, reprodukcja kolorów, kontrast, najczarniejsza czerń, sztuczna inteligencja, obsługa głosowa, interaktywność sprawiają, że telewizor LG B8 55” OLED AI TV wart jest swojej ceny. Czy zatem warto przesiadać się na OLED? Z całą pewnością jest to technologia przyszłości i prędzej czy później wyprze ona całkowicie telewizory LED z rynku. Pozostaje pytanie, w którym momencie ty będziesz gotowy na zmiany?

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska