Wszystkie zalety ostrego żarcia

2019-04-16
Wszystkie zalety ostrego żarcia

Jeśli tylko masz wątpliwości, czy dodanie do potrawy ostrego chili, Tabasco albo sosu Sriracha, to na pewno dobry pomysł, możesz się wyluzować. Im ostrzej, tym lepiej, przynajmniej dla zdrowia, nie tylko smaku.

O 13 proc. spada ryzyko zawału serca u osób, które regularnie spożywają ostre potrawy. Także prawdopodobieństwo udaru maleje. To główne zalety, ale jest ich znacznie więcej. To najnowsze badania potwierdzające wcześniejsze domysły.

Niestety, do jedzenia ostrego trudno kogokolwiek namówić lub zniechęcić. Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią na ostro oraz tych, którzy nie tkną niczego, co piecze. Nauka dość zdecydowanie staje po stronie tych pierwszych. Na szczęście, jeśli tylko toleruje się ostre jedzenie, można się do niego przyzwyczaić. I małymi kroczkami zostać wielbicielem naprawdę hardcorowych potraw. Trzeba tylko praktykować.

Warto, nie tylko ze względu na serce, o czym wspomnieliśmy na początku. W papryczkach chili, różnych jej rodzajach, za ostrość odpowiada kapsaicyna (mierzy się ją w skali Scoville'a). To organiczny związek chemiczny, działający na receptory bólu w jamie ustnej.

Papryczki, a konkretnie kapsaicyna, zwalczają bakterie w przewodzie pokarmowym i całym organizmie. Wspomaga system immunologiczny człowieka, zwalczając zapalenia. Na dodatek obniża natężenie alergii i wspomaga zwalczanie drobnych przeziębień poprzez redukcję śluzu. Wspomaga też wydalanie z organizmu złego cholesterolu.

Kapsaicyna ma na organizm działanie długofalowe. Zapobiega na przykład starzeniu się, poprzez stymulowanie komórek. Ostre jedzenie wspomaga odchudzanie, ponieważ wcześniej pojawia się uczucie sytości. Koncerny farmaceutyczne postanowiły to nawet wykorzystać oferując kapsaicynę w tabletkach, ale skuteczność takich suplementów jest niepotwierdzona.

Same zalety, żadnych wad. A co z seksem? No cóż, także tutaj papryczki mogą się okazać pomocne. Po pierwsze, kapsaicyna stymuluje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Po drugie rozgrzewa organizm i sprawia, że ciśnienie staje się wyższe. Wówczas ochota na igraszki staje się większa. Być może nie ma bezpośredniego wpływu na libido, ale pośredni zdecydowanie tak.

Zatem, dla zdrowia, nie odmawiajmy sobie ostrego.

Fot: iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska