Na Księżyc Jaguarem? Taki jest plan!

Na Księżyc Jaguarem? Taki jest plan!

Tęsknota za eksploracją Srebrnego Globu nie maleje, a wręcz rośnie. Chociaż po raz ostatni człowiek był na Księżycu 44 lata temu (misja Apollo 17 w 1972 roku), to są tacy, którzy marzą, by znów się tam udać. Należą do nich projektanci Jaguara.

Tym razem jednak wizjonerzy wyobrażają sobie, że podróżowanie po powierzchni Księżyca odbywać się będzie w czymś znacznie bardziej stylowym. Poczciwe sowieckie Łunochody, skonstruowane i zaprojektowane po fali amerykańskich sukcesów w kosmosie, wyglądają jak dorożki przy Rumkerze, nowej wizji księżycowego pojazdu.

 

Za zaprojektowanie pojazdu wziął się jeden z designerów Jaguara Frederic Le Sciellour. Wystarczy kilka spojrzeń na Rumkera, by zorientować się, że artysta chciał zrobić wrażenie nie tyle funkcjonalnością urządzenia, co jego wzornictwem. Kabina jest opływowa i drapieżna, może się podobać.

 

Jednak Rumker to coś znacznie więcej niż wieczorna zabawa designera przy komputerze. Le Sciellour wierzy, że budowanie baz na Księżycu wreszcie się rozpocznie. A w związku z tym, że kosmiczna turystyka powoli zaczyna się rozwijać, takie pojazdy będą rzeczywiście potrzebne. A skoro tak, to ktoś je będzie musiał projektować.

 

 

Rumker – księżycowa ciężarówka – porusza się na gąsienicach. Są gumowe, obracają się za pomocą kół i prowadnic. W środku jest funkcjonalnie bardziej niż luksusowo. Choć projektant wywodzi się ze stajni Jaguara postawił raczej na bezpieczeństwo. W Rumkerze przetrwać ma ekspedycja, która została odcięta od bazy, aż do przybycia posiłków (jakkolwiek nierealnie by to brzmiało).

 

Pojazdy wyposażony jest w broń. Jeśli komuś wydawałoby się, że Le Sciellor z nią przesadził, projektant odpowiada, że nie chodziło mu o odpieranie ataku obcych, ale usuwanie przeszkód trudnego księżycowego terenu.

 

Za Rumkerem mają iść kolejne projekty, w tym na księżycowe bazy. Ich projektant wierzy, że prekursorzy turystyki kosmicznej – Elon Musk (PayPal, Tesla), Richard Branson (Virgin) i Jeff Bezos (Amazon) – pewnego dnia zadzwonią do niego i złożą milionowe zamówienie.

 

 

A to oryginalny sowiecki Łunochod:

 

 

fot. Materiały prasowe, Wikimedia.commons.org

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska