Rasistowska sztuczna inteligencja na konkursie piękności

Rasistowska sztuczna inteligencja na konkursie piękności

Skoro została miss, to pewnie przespała się z kimś z jury – aby uniknąć oskarżeń o brak obiektywizmu, organizatorzy jednego z konkursów piękności postanowili pozostawić ocenę urody uczestniczek komuś, wydawałoby się, bezstronnemu.

W tym celu został stworzony program komputerowy, który oceniałby urodę uczestników konkursu tylko na podstawie czynników obiektywnych, takich jak symetria twarzy, odpowiednie proporcje, obecność zmarszczek i tym podobne.

 

Cały proces prezentował się następująco: osoba, która chciała wziąć udział w konkursie musiała najpierw ściągnąć odpowiednią aplikację na telefon (dostępną na Androida oraz iOS), zrobić sobie selfie, a następnie wysłać zgłoszenie, które będzie ocenione przez sztuczną inteligencję na podstawie wyżej wymienionych kryteriów. Dodatkowo ci, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie na zdjęciu zgłoszeniowym nie mogli mieć założonych okularów, wykluczony był także jakikolwiek zarost oraz makijaż. Czyli teoretycznie sama naturalność i całkowicie bezstronna ocena. Tak miało być w założeniach – a jak wyszło w praktyce?

 

Organizatorom konkursu z pewnością podniósł się poziom adrenaliny gdy zorientowali się, że stworzony przez nich algorytm jako laureatów wyłonił w ogromnej większości osoby o białym kolorze skóry – wśród 44 wyróżnionych znalazła się zaledwie kilku Azjatów oraz tylko jedna czarnoskóra. Jeśli rzucicie okiem na listę wyróżnionych przekonacie się, że niewielkie zróżnicowanie rasowe to tylko jeden z problemów – maszyny wyłoniły ludzi, którzy raczej nie mieliby czego szukać w standardowych konkursach piękności.

 

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy sztuczna inteligencja nie wytrzymała konfrontacji z rzeczywistością – kilka miesięcy temu głośna była historia bota Microsoftu, który w ciągu kilkunastu godzin nauczył się przeklinać i wygłaszać rasistowskie komentarze.

 

foto: Beauty.ai

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska