Niszczyciel przyszłości właśnie wypłynął ze stoczni

2016-09-13
Niszczyciel przyszłości właśnie wypłynął ze stoczni

Amerykanie są od lat na wojnie, tytułowanej przez nich wojną z terroryzmem. Mają w związku z tym coraz większe wydatki i coraz lepszy sprzęt. Do samolotów i czołgów dołączył właśnie nowy niszczyciel. Okręt USS Zumwalt opuścił stocznię.

USS Zumwalt to pierwszy z niszczycieli w nowej klasie. Po nim powstanie wiele tego typu okrętów. Amerykanie chcą ich używać podczas konfliktów na Bliskim Wschodzie. Cechą charakterystyczną nowej broni jest bowiem przeznaczenie do operacji zbrojnych prowadzonych na wodzie, ale w strefie przybrzeżnej. Z USS Zumwalta można z powodzeniem ostrzeliwać cele lądowe.

 

 

 

To co jest charakterystyczne dla nowego okrętu to kształt. Już od jakiegoś czasu projektanci jednostek pływających odwracają proporcje. Dziób i rufa wyglądają tak, jakby ich łodzie dryfowały do góry nogami. O ile w przypadku prywatnych statków sprawa jest jasna, bo chodzi o estetykę, o tyle wygląd okrętów nie ma aż takiego znaczenia. Chodzi więc o to, by kadłub niszczyciela nie był widoczny dla radarów.

 

USS Zumwalt został wykonany z kompozytów, co dodatkowo wzmacnia konstrukcję i czyni ją trudno wykrywalną. Oczywiście okręt wyposażony jest we wszystko, co naukowcy wojskowi mają w tej chwili na stanie, by uchronić wartą setki milionów dolarów broń. To między innymi alternatywny system zasilania energią elektryczną, najnowocześniejsze systemy obrony przed okrętami podwodnymi i wyrzutnie rakiet podwodnych, czy system obrony przeciwlotniczej zapobiegający uderzeniu przez rakiety samonaprowadzające.

 

Amerykanie nie zdradzili wszystkich szczegółów dotyczących uzbrojenia. Na pewno okręt dysponuje jednak nowoczesnym działem AGS (Advanced Gun System). Strzela ono amunicją z napędem rakietowym. Pociski mogą spadać nawet 116 km od miejsca wystrzału.

 

Jak wspomnieliśmy USS Zumwalt jest pierwszym z serii nowych niszczycieli. Powstał w stoczni w stanie Maine na wschodnim wybrzeżu USA, a w tej chwili wybiera się do bazy w Kalifornii.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska