Ubezpieczenie zdrowotne freelancera - co warto wiedzieć?

2016-09-21
Ubezpieczenie zdrowotne freelancera - co warto wiedzieć?

Pracujesz jako „wolny strzelec” i nie prowadzisz działalności gospodarczej? Prawdopodobnie masz kłopot z zapewnieniem sobie dostępu do służby zdrowotnej. Co możesz zrobić?

W to, że emerytury będą wypłacane przez ZUS w kolejnych latach, wierzy coraz mniej Polaków. Z roku na rok rośnie grono osób postanawiających samodzielnie zadbać o swoje zabezpieczenie emerytalne, odkładając co miesiąc część wynagrodzenia – być może należysz do nich (więcej w artykule: „Oszczędna przyszłość, czyli jak odkładamy z myślą o emeryturze”). Dziś oszczędzanie z myślą o emeryturze nie dotyczy już wyłącznie osób pracujących w oparciu o umowy cywilne – taką konieczność zauważają również ci, za których pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne, czyli osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.


Zabezpieczenie emerytalne jest sprawą indywidualną. Chcąc w przyszłości czuć się bezpiecznie, musisz pamiętać o regularnym oszczędzaniu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Posiadanie takiego przydaje się niezależnie od wysokości zarobków czy rodzaju umowy, w oparciu o którą wykonujesz pracę. Okazuje się też, że właśnie to ubezpieczenie jest największym problemem freelancerów zawierających wyłącznie umowy o dzieło. Jak możesz sobie zapewnić pomoc lekarską w nagłych sytuacjach? Możliwości jest kilka.


Umowa zlecenie – czy masz szansę na taką?


Freelancerów, którzy – z różnych powodów – nie chcą zakładać własnej firmy, jest wielu. Podpisując kolejne umowy o dzieło, nie mogą jednak liczyć na ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Najkorzystniejszym rozwiązaniem tej sytuacji jest postaranie się o umowę o pracę lub zlecenie. Podpisanie nawet tej drugiej oznacza, że zleceniodawca będzie zobowiązany odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Mimo że podpisanie umowy zlecenia jest najtańszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem dla freelancera, nie zawsze jest możliwe. Co w takiej sytuacji? Jeżeli wykluczyć również założenie działalności gospodarczej (która wiąże się z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne), to pozostają dwie drogi – wykupienie ubezpieczenia prywatnego lub dobrowolne ubezpieczenie się w NFZ. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.


Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak wygląda oferta?


Przystąpienie do ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest dobrowolne. Niektóre osoby – mimo posiadania dostępu do publicznej służby zdrowia – decydują się wykupić taką polisę, licząc, że gdy będą musieli skorzystać z pomocy specjalistów, ominą długie kolejki. Aby jednak wybrać mądrze i z korzyścią dla siebie, niezbędne jest porównanie ofert. Przykładowo polisa Vitalité Wariant A dostępna w ofercie AXA pozwala ubezpieczonym skorzystać z porad 10 lekarzy specjalistów i 29 badań specjalistycznych. Wysokość miesięcznej składki zaczyna się od 59 zł. Wybierając ubezpieczenie Pełnia Zdrowia Mój Pakiet III oferowany przez Signal Iduna, ubezpieczony ma dostęp aż do 25 lekarzy specjalistów (również stomatologa) i ponad 230 badań diagnostycznych. Wysokość miesięcznej składki jest jednak znacznie wyższa, bo zaczyna się od ok. 200 zł.


Wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, trzeba pamiętać o konieczności zapoznania się m.in. z karencjami. To okres, przez których ubezpieczony – mimo regularnego opłacania składki – nie będzie mógł skorzystać z niektórych usług medycznych.


Ubezpieczenie dobrowolne w NFZ – czego możesz oczekiwać?


Skorzystanie z oferty towarzystw ubezpieczeniowych wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Ponieważ większość freelancerów to osoby młode, to mogą one liczyć na atrakcyjną wysokość składki polisy. Należysz do takich osób?


Musisz mieć zatem świadomość, że takie rozwiązanie nie zastąpi korzystania z usług oferowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed wydatkami, oferując, że pokryją koszty choćby operacji tylko do pewnej kwoty, np. 30 000 zł. Takich ograniczeń nie przewiduje NFZ, dlatego też warto, abyś sprawdził, czy przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ nie będzie dla ciebie korzystniejsze – radzi specjalista z portalu praca-tychy.info.


Aby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia, trzeba wypełnić wniosek i zgłosić się z nim do wojewódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ. Poza dokumentem tożsamości, urzędnik, z którym będziesz rozmawiał, będzie wymagał dokumentu, w którym znajdzie się informacja o ostatnich opłaconych składkach. Dlaczego ten dokument jest tak ważny? Bo od tego, kiedy ostatnio byłeś ubezpieczony zależy, czy będziesz zobowiązany do wniesienia dodatkowej opłaty.


Przeanalizuj koszty, aby wybrać najlepszą ofertę


Pracując jako freelancer, musisz zadbać zarówno o ubezpieczenie zdrowotne, jak i zabezpieczenie emerytalne. W pierwszym przypadku najlepiej zrobisz, jeżeli dokładnie zapoznasz się z ofertą NFZ i towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz mógł porównać koszty i wybrać optymalną ofertę.

 

Materiał partnera.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska