Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

2016-09-20
Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Znane powiedzenie mówi, że nie powinno się oceniać książki po okładce, ale w wielu sytuacjach nasz wygląd jest naszą wizytówką i odgrywa dużą rolę w postrzeganiu nas przez innych. Do takich sytuacji z pewnością należy rozmowa o pracę.

W komfortowej sytuacji są ci, którzy aplikują na dane stanowisko do firmy, która ma ściśle określony dress code. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak po prostu się do niego zastosować. Co jednak zrobić w przypadku, gdy nie wiemy nic o standardach ubioru obowiązujących w danej firmie?

 

Jaki powinien być ubiór na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Zaczniemy od całkowitego banału, ale przede wszystkim czysty i schludny. Jeśli decydujemy się na garnitur, to powinniśmy zadbać o to, aby nie przynieść na nim zapachów z ostatniego wesela, więc pamiętajmy o oddaniu go do pralni. Należy również (a może przede wszystkim) wziąć pod uwagę stanowisko, na jakie aplikujemy – jeśli zakłada ono kontakt z klientem, nasz ubiór powinien być jak najbardziej elegancki i profesjonalny. Dobrym wyborem będzie ciemny (ale nie czarny) garnitur, biała koszula (koniecznie z długim rękawem, niezależnie od pory roku) oraz ciemny krawat, a także buty typu oxford z zamkniętą przyszwą, do których dobieramy pasek w tym samym kolorze. Jeśli chodzi o dobór skarpet, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby były odpowiednio długie – niezbyt szczęśliwym pomysłem będzie prezentowanie potencjalnemu pracodawcy kawałka gołej nogi wystającej spod nogawki.

 

Jeśli aplikujemy na stanowisko, które nie zakłada kontaktu z klientem lub staramy się o pracę w branży, gdzie panuje bardziej luźne podejście, a naszym głównym atutem ma być kreatywność, możemy zrezygnować z garnituru i postawić na mniej formalne rozwiązanie. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić sobie na sprany t-shirt, szorty i wysłużone trampki – luz jak najbardziej, ale bez przesady. Postawmy raczej na bardziej swobodną odmianę klasyki – odważniejsze kolory, kroje oraz wzory. Co do obuwia – stanowczo odpadają sandały, nie wspominając już o klapkach. Nie przesadzajmy z dodatkami – zegarek oraz ewentualnie obrączka wystarczy. Pamiętajmy także o tym, że zbyt duża ilość perfum nie będzie świadczyć o naszej elegancji, a raczej odniesiemy skutek odwrotny od zamierzonego.

 

Jeszcze słowo na temat tego, w czym przyniesiemy potrzebne do rekrutacji dokumenty. Torba/teczka powinna być spójna z resztą naszego ubioru – sportowy plecak nie pasuje do garnituru, o czym często zapominają chociażby nasi parlamentarzyści.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska