Największa winda na świecie

Największa winda na świecie

W chińskiej prowincji Hubei powstała największa na świecie winda, dzięki której możliwe jest przenoszenie… statków!

Rekordowa winda powstała w miejscu, które również pod kilkoma względami jest „naj” na świecie. Mowa bowiem o budowli, którą Chińczycy nazwali Tamą Trzech Przełomów. Jest to tama zbudowana na rzece Jangcy – jej budowa rozpoczęła się w 1993 roku, napełnianie zbiornika zakończyło się dopiero w 2010, a sama budowa pochłonęła aż 37 miliardów dolarów, dzięki czemu jest najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie.

 

Skoro tama jest rekordowa, to i znajdująca się na niej winda również musi taka być. Jej parametry robią wrażenie – sama w sobie waży 15 500 ton i jest w stanie podnosić statki na wysokość 113 metrów. Największa nośność statku, jaką jest w stanie obsłużyć ta winda to 3000 ton. Według wyliczeń rocznie rekordowy dźwig przetransportuje łącznie ładunek o wadze sześciu milionów ton.

 

 

Głównymi elementami całej konstrukcji są cztery żelbetowe słupy o wysokości 169 metrów. Komora windy jest długa na 120 i szeroka na 18 metrów. Dzięki niej czas transportu statków ulegnie znacznemu skróceniu – poprzednio jednostki pływające potrzebowały trzech godzin, aby przedostać się przez tamę, teraz ten czas wyniesie około 40 minut. Winda została skonstruowana z myślą o statkach pasażerskich, wycieczkowych oraz tych przewożących względnie lekki ładunek – te większe i cięższe muszą nadal korzystać z tradycyjnej metody.

 

Budowa windy oznacza zakończenie prac na Tamie Trzech Przełomów. Ta zapora pełni funkcję największej na świecie elektrowni wodnej. W wyniku jej budowy przesiedlono rekordową liczbę ponad 1,26 miliona ludzi, a zalanych zostało 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi. Przemieszczenie po uruchomieniu zapory 40 mld ton wody 100 metrów nad poziom morza spowodowało skutki dla obrotu Ziemi: oś obrotu przechyliła się nieco, przesuwając biegun geograficzny o 2 cm, a doba wydłużyła się o 0,06 mikrosekundy.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska