Odrzutowy plecak Jamesa Bonda niedługo w sprzedaży?

Odrzutowy plecak Jamesa Bonda niedługo w sprzedaży?

Trwają testy znanych nam m.in. z przygód Jamesa Bonda odrzutowych plecaków. Naprawdę. Co więcej, wygląda na to, że sprzęt się sprawdza. Nie jest więc wykluczone, że niedługo trafi on do sprzedaży i – być może – domów niektórych z nas.

Latanie przy użyciu odrzutowego plecaka ma szansę przestać być nieco intanfylną fantazją facetów, którzy obejrzeli za dużo filmów z Jamesem Bondem i łatwo śni im się to, co zobaczą w kinie lub telewizji. Testy wypadły pomyślnie. Australijski pilot testowy David Mayman przetestował urządzenie, które pozwoliło mu przelecieć ponad Tamizą i unosić się w powietrzu przez cztery minuty. Nie wierzycie? Zobaczcie więc jak to wyglądało.

 

 

Wcześniej Mayman wielokrotnie testował plecak w Monaco i Nowym Jorku. Facet jest nie tylko pilotem testowym, ale również właścicielem firmy JetPack Aviation, która już niedługo zamierza wprowadzić na rynek pierwsze w historii sprzedawane komercyjnie odrzutowe plecaki. Testowany model nazywa się JB-10 i jest w stanie unieść jedną osobę, ważącą łącznie z ekwipunkiem do 160 kg. Producenci obiecują, że JB-10 może rozwinąć prędkość blosko 100 km/h. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą dwóch bliźniaczych joysticków.

 

Nieco większe odrzutowe plecaki produkcji JetPack Aviation mają wejść w skład wyposażenia amerykańskiej armii. Model JB-10 ma natomiast wejść do ogólnej sprzedaży detalicznej już w 2019 roku. Gorsza wiadomość jest taka, że zapowiadana cena waha się w granicach 250 000 dol. za sztukę. Drogo, zwłaszcza jeśłi wziąć pod uwagę, że odrzutowy plecak, trochę inaczej niż w naszych wyobrażeniach, może okazać się wcale nie najwygodniejszym środkiem codziennego transportu.

 

Mamy jednak nadzieję, że informacja o cenie nie pogrzebała waszych marzeń. W końcu kto z nas nie chciałby chociaż przez chwilę ponosić na plecach czegoś podobnego, co Sean Connery w filmie "Operacja piorun"?

 

fot. YouTube

 

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska