Bill Gates ma szanse zostać bilionerem. Pierwszym w historii

Bill Gates ma szanse zostać bilionerem. Pierwszym w historii

Milionerzy to płotki. Leszczyki. Na liście najbogatszych ludzi na świecie od dawna królują miliarderzy. Jednak może kiedyś także im będzie daleko do rekordów. Naukowcy twierdzą, że Bill Gates ma duże szanse, by zostać pierwszym na świecie bilionerem.

Słowo „bilioner” obecnie właściwie ledwo istnieje, ponieważ nie ma ekwiwalentu w rzeczywistości. Bilionerów nie ma i tyle. Ale całkiem możliwe, że za jakieś 25 lat pierwsza osoba przekroczy astronomiczną granicę i stanie się posiadaczem miliona milionów dolarów. Domyślilibyście się o kim mowa nawet gdybyśmy nie napisali o tym wcześniej, prawda?

 

Mechanizmy ekonomiczne sprowadzają się w gruncie rzeczy do zasad prostych i nieubłaganych. Pieniądze stosunkowo łatwo mnożyć. Jeśli jesteś bogaty – dość łatwo stać się jeszcze bogatszym. Ludzie mówią na to „inwestycje”.

 

Według badań naukowców z Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się zwalczaniem głodu na świecie, Gates jest na jak najlepszej drodze, by przekroczyć magiczną granicę biliona dolarów w ciągu następnych 25 lat. Obecnie właściciel Microsoftu ma 61 lat, oznacza to więc, że powinien uwinąć się z tym do 86. urodzin.

 

Na dzień dzisiejszy Gates posiada trochę ponad 86 miliardów dolarów. Słabo nie jest, ale do biliona daleko. Tyle, że kwoty podobnego rzędu rosną w naprawdę zastraszającym tempie. Od 2009 roku fortuna Gatesa idzie w górę o 11 proc. każdego roku.

 

Z punktu widzenia opisującego całą sprawę Oxfam takie bogacenie się najbogatszych jest oczywiście wielką nieprawidłowością systemu, w którym żyjemy i właśnie w taki sposób badacze przedstawili swoje wyliczenia. Wyobrażamy sobie jednak, że z punktu widzenia Gatesa sprawa musi wyglądać trochę inaczej. Nawet jeśli sumę zapragnie w całości przeznaczyć na działalność filantropijną.

 

Od czasu publikacji raportu Oxfamu kij w mrowisko zdążył wetknąć „Forbes”, który utrzymuje, że coś jest z nim nie tak. A mianowicie: według „Forbesa” wyliczenia nie do końca trzymają się podstawowych zasad ekonomii.

 

Cóż, my jesteśmy tylko skromnym PLAYBOYEM. Nie będziemy tego weryfikować. Pofantazjujmy za to wokół tego, że Gates jest bajecznie bogatym kolesiem. Naprawdę, naprawdę bajecznie. Niech będzie, że do dwunastej potęgi.

 

Nie przeszkadza nam też fakt, że podobno Rockefeller, gdyby przeliczyć ówczesne dolary na dzisiejsze, swego czasu posiadał ich bilion. Cóż, jak na wtedy, bilionerem nie był.

 

A skoro już o miliarderze z Doliny Krzemowej mowa, zapraszamy do lektury klasycznego wywiadu z Billem Gatesem, który przeprowadziliśmy w 1994 roku. Wtedy też szef Microsoftu był już bogaty.

 

fot. Wikimedia Commons

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska