Ostatni ukłon Black Sabbath: to koniec

Ostatni ukłon Black Sabbath: to koniec

Po 49 latach od powstania oficjalnie zakończył działalność jeden z najważniejszych zespołów heavy metalu i ciężkiego rocka. Black Sabbath pożegnał się z fanami tam, gdzie zaczął, czyli w rodzinnym Birmingham.

Na koniec finałowej trasy, nazwanej adekwatnie „The End” zespół wykonał utwór „Parandoid”, o czym po chwili poinformowano oficjalnie na Twitterze. Podpis pod filmem brzmiał: „ostatni kawałek i ostatni ukłon”. Oto on:


 

Zespół zakończył trasę w 4 lutego w Birmingham, gdzie powstał w 1968 roku. Pierwszy skład ikony heavy metalu i hard rocka (trwają spory, czy Black Sabbath jest pierwszym heavy-metalowym zespołem w dziejach) to Anthony „Tony” Iommi, John „Ozzy” Osbourne, Terence „Geezer” Butler i William „Bill” Ward. Na ostatnim koncercie z czterech wymienionych muzyków było trzech, zabrakło Warda.

 

49 lat istnienia Black Sabbath to 19 studyjnych albumów i niezliczona liczba wydawnictw koncertowych. Zespół ma na koncie ikoniczne utwory „Iron Man”, „War Pigs”, „Paranoid”, „Electric Funeral”, „Changes”, „Sabbra Cadabra”, „Planet Caravan” i dziesiątki innych. Stworzył też wizerunek, z którego do dziś czerpią adepci gitarowej muzyki. Jego brzmienie zainspirowało tysiące zespołów i było podwaliną pod cały gatunek muzyczny.

 

Poza wspomnianymi muzykami w zespole występowali m.in. Ronnie James Dio, Tony Martin, Cozy Powell, Ian Gillan, Vinny Appice.


Ostatnia trasa zespołu promowała album „13” z 2013 roku. Według muzyków kolejnego albumu, trasy i koncertów naprawdę nie będzie.

 

Foto: wikimedia.commons.org

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska