Bikini zamiast burki

Libia nie jest obecnie najspokojniejszym miejscem na ziemi, szans na poprawę specjalnie nie widać. Tym bardziej kibicujemy młodej dziewczynie, która nic nie robi sobie z nakazów i zakazów, różnych popapranych radykałów, którzy najchętniej kobiety widzieli by w workach. Ok, po paru latach małżeństwa, każdy chłop się trochę “radykalizuje”, ale żeby młode niewiasty, ubierać w “to coś” z kratką wentylacyjną na twarzy… Naprawdę strach się bać.

Dobra a teraz do rzeczy. Daniah Hagul to o niej będzie mowa. Jest 17 letnią Libijką, i pomimo wszystkich przeciwności losu, zobaczymy ją za niewiele ponad tydzień, rywalizującą na basenie olimpijskim w Rio de Janeiro. W jej rodzinnych stronach, od czasu rozczłonkowania Muammara Kadafiego, sytuacja z nieciekawej zmieniła się na fatalną. Odbiło się to również na sporcie. Obecnie w Libii, za publiczne pokazanie się w kostiumie kąpielowym, grożą poważne konsekwencje, z karami cielesnymi włącznie. Daniah robi co może, aby dziewczyny w nowych warunkach jakie panują w jej kraju, mogły choćby swobodnie pływać.

 

Kto oglądał zawody lekkoatletyczne na IO, możliwe że miał okazję widzieć w jakich strojach muszą tam rywalizować panie z egzotycznych sportowo krajów jak Afganistan; Arabia Saudyjska itp. Te ciuchy na rozgrzewkę nawet by się nie nadawał, co dopiero mówić o normalnej rywalizacji. Zresztą zobaczcie sami:

 

 

Oczywiście tym większe uznanie dla wszystkich sportsmenek, którym przychodzi w takim odzieniu rywalizować.

 

Co do pływania to fakt faktem, że radykałów pewnie cieszy czepek na głowie. Ale niewątpliwie gdyby to oni organizowali swoje igrzyska, panie do basenu byłyby wrzucane w czymś takim:

 

 

Wracając jednak do tematu. Nasza olimpijska nadzieja, to że może profesjonalnie uprawiać akurat tą dyscyplinę sportu, zawdzięcza w dużej mierze rodzicom. Ci kilka lat temu postanowili, jak zresztą wielu Libijczyków, wyemigrować z rodzinnego kraju. Ich wybór padł na Maltę. Jak sama Daniah mówi, na wyspie prawie każdy ma bzika na punkcie pływania. Przy obecnych zmianach klimatycznych jest to zresztą bardzo rozsądne. – Na Malcie lata są naprawdę bardzo gorące, dlatego większość wolnego czasu mieszkańcy spędzają przeważnie, albo w basenach albo w morzu. Nie sposób zatem nie zetknąć się z pływaniem.–

 

Na poważnie pływaniem zajęła się w wieku 12 lat. Obecnie ma już na swoim koncie udział na międzynarodowych zawodach, z których przywozi medale. Lokalne Libijskie media nie poświęcają jej startowi w Rio, specjalnie dużo uwagi, jednak dzięki mediom społecznościowym jej historia znana jest już w wielu zakątkach świata. Internet pomógł, też  zebrać odpowiednie fundusze na profesjonalne przygotowania dla młodej pływaczki.
Dzięki uruchomionej kampanii crowdfundingowej, Daniah zebrała w niespełna miesiąc blisko 8 tys. euro. Między innymi, dzięki hojności internautów, Libijka może teraz trenować w brytyjskiej szkole Mount Kelly, która może się pochwalić “wyprodukowaniem” kilkunastu pływackich olimpijczyków. Z pośród nich aż sześciu zakończyło rywalizację z medalem na szyi.

https://www.youtube.com/watch?v=pxLJuplFn3k

 

Odpowiadając na pytania internetowego dziennika Libya Herald, Daniah podkreśla, że pomimo wytężonych treningów, pływanie wciąż sprawia jej wielka frajdę – moja pasja związana z pływaniem, jest chyba obecnie jeszcze większa niż wtedy kiedy zaczynałam. Dodatkowo niesamowicie motywuje mnie to, że mogę reprezentować Libię na najważniejszych światowych imprezach.–

 

Pytana co najbardziej doskwiera jej podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, bez namysłu odpowiada – kiepska pogoda oraz brytyjska kuchnia, zdecydowanie do tego jest mi najtrudniej się przyzwyczaić.– W Rio zatem powinna się czuć, dosłownie jak “ryba w wodzie”.

 

Nastolatka, na brazylijskich IO, będzie jedyną libijską pływaczką, będzie rywalizować na 100 metrów stylem klasycznym(potocznie żabka). – Mam nadzieję, że moje ewentualne sukcesy na igrzyskach przetrą drogę dla innych dziewczyn z Libii, które chciały by profesjonalnie uprawiać sport. Na razie, niestety nie jest im łatwo realizować swoje sportowe pasje.– dodaje na koniec wywiadu, wyraźnie zasmucona Daniah.

 

Życzymy Libijce samych sukcesów podczas debiutu na igrzyskach. Nic nie ucieszyłoby nas tak jak “utarcie nosa” wszystkim tym islamistom, którzy wyłącznie w związku z kompleksami na tle krótkiego przyrodzenia, zatruwają ludzkie życie, praktycznie na całym świecie.  

 

fot: instagram.com; facebook.com/mountkellyswimming; istockphoto.com/squaredpixels

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska