Hugh Hefner – ikona Ameryki

2017-09-28
Hugh Hefner – ikona Ameryki

Hugh M. Hefner, człowiek będący ikoną Ameryki, który w 1953 roku dał światu magazyn PLAYBOY i stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich marek, odszedł w pokoju dziś rano w Playboy Mansion, otoczony przez tych, których kochał. Miał 91 lat.

Mająca swój początek 64 lata temu na kuchennym stole bezkompromisowa wizja pana Hefnera poprowadziła go do stworzenia nie tylko ikonicznego magazynu, ale także marki znanej na całym świecie. Stopniowo PLAYBOY stał się najlepiej sprzedającym i najbardziej wpływowym magazynem dla mężczyzn. Dziś magazyn ukazuje się w ponad 20 krajach świata, a produkty z logo królika zarabiają ponad miliard dolarów rocznie.

 

– Mój ojciec prowadził wyjątkowe i pełne znaczenia życie medialnego i kulturowego pioniera. Był jedną z najważniejszych osób, które stały za niektórymi z najważniejszych ruchów społecznych i kulturowych naszych czasów. Opowiadał się za wolnością słowa, prawami obywatelskimi i wolnością seksualną. Uosabiał styl życia i etos playboya, który wpłynął na to, że stworzona przez niego marka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w historii. Będzie go brakowało wielu ludziom, włączając w to jego żonę Crystal, moją siostrę Christie, moich braci Davida i Marstona i wszystkich związanych z Playboy Enterprises – powiedział Cooper Hefner, dyrektor kreatywny Playboy Enterprises.

 

Po odbyciu służby wojskowej, studiach i kilkuletniej pracy w branży wydawniczej, pan Hefner zyskał pewność, że na rynku jest miejsce dla męskiego magazynu z wyższej półki. Zastawił swoje meble, pożyczył pieniądze od rodziny i przyjaciół i w grudniu 1953 roku wydał pierwszy numer PLAYBOYA. Magazyn z miejsca stał się sensacją.

 

Od samego początku PLAYBOYOWI chodziło o coś więcej niż tylko piękne kobiety na rozkładówkach. Pan Hefner reprezentował postępowe podejście nie tylko do seksualności i humoru, ale także do literatury, polityki i kultury. PLAYBOY publikował prozę takich pisarzy jak Ray Bradbury, Charles Beaumont, John Updike, Ian Fleming, Joseph Heller, Gabriel Garcia Marquez, Margaret Atwood, Jack Kerouac i Kurt Vonnegut.

 

Dziś już klasyczne Wywiady PLAYBOYA debiutowały w 1962 roku, kiedy stały współpracownik pisma Alex Haley przepytał jazzową legendę Milesa Davisa. Wywiady PLAYBOYA wciąż są ważną lekturą dla historyków kultury. W PLAYBOYU ukazały się rozmowy m.in. z Malcolmem X (1963), Martinem Lutherem Kingiem (1965) i, chyba najsłynniejsza, z Georgem Lincolnem Rockwellem (1966), założycielem Amerykańskiej Partii Nazistowskiej.

 

Jako gospodarz telewizyjnego programu „Playboy's Penthouse”, pan Hefner przecierał szlaki, jako pierwszy zapraszając do telewizji zarówno białych Amerykanów, jak i Afro-amerykanów, i jako występujących, i wśród publiczności. Walczył z rasizmem nie przestrzegając Praw Jima Crowa na południu (regulacje mające za zadanie ograniczanie praw byłych niewolników i separacji czarnej i białej ludności – przyp. tłum.) za pomocą otwarcia Klubów Playboya w Nowym Orleanie i Miami.

 

Kiedy poczta Stanów Zjednoczonych odmówiła dostarczania PLAYBOYA prenumeratorom za swoim pośrednictwem, walczył aż do rozprawy przed Sądem Najwyższym, dostając precedensowy wyrok, uznawany powszechnie za zwycięstwo w batalii o wolności słowa.

 

Walczył z archaicznymi „prawami Sodomy” (które penalizowały określony sposób współżycia, np. seks analny, oralny, homoseksualny – przyp. tłum.) mocno wierząc, że rząd nie ma wstępu do sypialni Amerykanów. Jego walka w tej dziedzinie została uznana za bardzo znaczącą przez historyków ruchu walczącego o prawa gejów.

 

W 1980 roku Hugh Hefner poparł przebudowę znaku Hollywood i został uhonorowany gwiazdą na hollywoodzkiej Alei Gwiazd za swoje wysiłki. W cieniu tego słynnego symbolu, który pomógł ocalić, Hefner odbywa się doroczny festiwal Playboy Jazz w Hollywood Bowl, wydarzenie, które ma już 39 lat.

 

W tym roku Amazon wyprodukował 10-odcinkowy serial „American Playboy” o życiu Hugh Hefnera.

 

Hugh Hefner jest laureatem wielu nagród za swój wkład w rozwój społeczeństwa i branży wydawniczej, w tym:

 

- W 1996 roku otrzymał nagrodę International Publishing Award od International Press Directory w Londynie i został wpisany do Hall of Fame Amerykańskiego Stowarzyszenia Redaktorów Czasopism na ceremonii, która odbyła się w 1998 roku w Nowym Jorku.

 

- We wrześniu 2001 roku został zaproszony do New York Friars Club jako honorowy brat, z okazji jego roastu w Nowym Jorku, wieczoru komedii bez granic, wyemitowanej w całych Stanach przez Comedy Central.

 

- W styczniu 2002 roku otrzymał Nagrodę Henry Johnsona Fishera, największy laur jaki przyznaje organizacja Magazine Publishers of America.

 

- W marcu 2002 roku został honorowym członkiem Harvard Lampoon (pismo studentów Harvarda, które ukazuje się od 1876 roku), który nazwał go „najlepszą formą życia Harvard Lampoona w historii wszechświata”.

 

- W 2008 roku uhonorowany przez Spike TV nagrodą za całokształt twórczości Guy's Choice, jako samiec alfa.

 

- W 2010 roku otrzymał zarówno Nagrodę Honorową, jak i Nagrodę Pierwszej Poprawki do Konstytucji prestiżowej organizacji PEN Center USA.

 

- W 2011 roku uhonorowany został nagrodą Mr Wonderful za całokształt twórczości filantropijnej. W tym samy roku otrzymał nagrodę Lifetime Achievement Award przyznawaną przesz Los Angeles Press Club.

 

- W 2012 roku otrzymał nagrodę „Skarby Los Angeles” z Central City Association z Los Angeles i został wyróżniony nagrodą „Distinguished Service Award” przez Hollywood Chamber of Commerce.

 

- Został dwukrotnie umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa. Raz jako najdłużej działający redaktor naczelny magazynu i drugi raz jako posiadacz największej na świecie kolekcji scrapbooków (notatników z wycinkami – przyp. tłum.), która obecnie obejmuje ponad 2900 tomów.

 

Dzisiaj, za pośrednictwem swojej strony internetowej, magazynu w Stanach Zjednoczonych i ponad 20 licencjonowanych wydań międzynarodowych, PLAYBOY dociera do większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej w swojej 64-letniej historii.

 

Hugh M. Hefner pozostawił żonę Crystal oraz czworo dorosłych dzieci: Christie, która przez ponad 20 lat była Dyrektorem Generalnym PLAYBOY Enterprises, Davida, Marstona i Coopera, który obecnie pełni w firmie funkcję dyrektora kreatywego.

 

Powyższy tekst jest tłumaczeniem oświadczenia wydanego przez amerykańskiego PLAYBOYA.

 

Tłumaczenie: Radek Pulkowski i Marcin Klimkowski

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska