91 rzeczy o Hugh Hefnerze, o których nie wiedziałeś

2017-09-29
91 rzeczy o Hugh Hefnerze, o których nie wiedziałeś

Hugh Hefner zmarł w wieku 91 lat. Oto 91 ciekawostek z jego życia. Przynajmniej o części z nich nigdy nie słyszałeś.

1. Hugh Marston Hefner urodził się 9 kwietnia 1926 roku w Chicago w stanie Illinois, jako najstarszy syn Glenn i Grace Hefnerów.

2. „Byłem najlepszym tancerzem jitterbuga w klasie” - powiedział Hef. Uczył się w szkole średniej Steinmetz. Pisał artykuły do gazetki szkolnej „The Steinmetz Star” i rysował kreskówki pod pseudonimem „Goo Heffer".

3. Hef studiował psychologię na University of Illinois, uzyskując stopień naukowy w zaledwie dwa i pół roku.

4. Hef poślubił Mildred Williams 15 czerwca 1949 r. Rozwiedli się 10 lat później, mieli dwoje dzieci razem, Christie Ann i Davida.

5. Podczas studiów podyplomowych na Northwestern University, Hef napisał pracę zatytułowaną „Zachowania seksualne w prawie Stanów Zjednoczonych”. Dostał 5 za badania, ale ocena została obniżona do 4- za wnioski.

6. Hef pracował w „Esquire” jako copywriter przez krótki okres, ale został zwolniony, gdy poprosił o 5 dolarów podwyżki (prośba została odrzucona).

7. W następnych tygodniach po zwolnieniu Hef zaczął planować stworzenie męskiego magazynu w swoim domu w dzielnicy South Side.

8. Hef pożyczył 600 dolarów od lokalnego banku, a kolejne 8 tys. dolarów od przyjaciół i krewnych, by wydać pierwszy numer Playboya.

9. Matka, Grace, pożyczyła mu 1 tys. dolarów, aby rozpoczął pracę Playboya.

10. Na początku 1953 roku Hef podjął pracę jako kierownika ds. dystrybucji dziecięcego „Children's Activities”.

11. W nocy pracował nad magazynem dla mężczyzn, wysyłając listy jako „Hugh Hefner, redaktor naczelny”, „Hugh Hefner, dyrektor ds. reklamy” lub „Hugh Hefner, dyrektor ds. dystrybucji”. „Byłem jednoosobowym zespołem redakcyjnym” – wspominał.

12. Magazyn nazwał „Stag Party”.

13. Tuż przed pierwszym wydaniem, we wrześniu 1953 roku, Hef otrzymał list od prawnika z magazynu „Stag”, który wezwał go do zmiany tytułu.

14. Hef rozważał też tytuły „Gentleman” i „Sir”. Ostatecznie stanęło na PLAYBOYU.

15. Playboy był w tym czasie nazwą samochodu sportowego.

16. Logo magazynu szybko zmieniło się z jelenia na królika. „Gdybym tego nie zrobił, nie bylibyśmy tutaj” – mówił Hef. „Trudno sobie wyobrazić kluby w całym kraju z dziewczętami z rogami na głowie” – śmiał się.

17. W 1953 roku wydrukowano 70 000 egzemplarzy pierwszego numeru PLAYBOYA. Sprzedało się 52 000 kopii.

18. Pierwszy numer wydano w listopadzie 1953 roku. Ale na okładce nie ma daty publikacji, ponieważ Hef nie był pewny, że czy będzie drugi numer.

19. Pierwszymi „Playmates of the Month” (dziewczynami z rozkładówki) były dziewczyny, których zdjęcia ukazały się w kalendarzu. Hef kupił je od firmy, która go wydała.

20. Kiedy PLAYBOY zaczął publikować zdjęcia „Playmates of the Month”, Hef zaczął szukać młodych kobiet w całym kraju, które niekoniecznie miały doświadczenie w modelingu.

21. „Chciałam pokazać, że piękno jest wszędzie. Wymyśliłem więc Dziewczyny Miesiąca, która miała dziewczyną mieszkającą po sąsiedzku (The Girl Next Door)” - powiedział Hef.

22. Pierwszą sesją zdjęciową PLAYBOYA była sesja Charlene Coralis, która pracowała w dziale prenumeraty. Hef w magazynie zmienił jej nazwisko na Janet Pilgrim.

23. Hef i Coralis byli parą (kochankami).

24. Na pierwszych rozkładówkach Hef sugerował obecność mężczyzny obok dziewczyny, aby pokazać sytuację, jako seksualną. Mężczyzna jest w tle zdjęć Janet Pilgrim. „Chciałem powiedzieć, że fajne dziewczyny lubią seks” - wspominał Hef.

25. W 1955 roku PLAYBOY opublikował kontrowersyjne opowiadanie „The Crooked Man”, w którym homoseksualizm był normą.

26. Gahan Wilson, jeden z ulubionych rysowników Hefa, pojawił się po raz pierwszy w magazynie w połowie lat pięćdziesiątych. Jego rysunki od tej pory ukazywały się w niemal każdym numerze PLAYBOYA.

27. W latach 50. Poczta Stanów Zjednoczonych dwa razy odmówiła rozsyłania PLAYBOYA do prenumeratorów.

28. Hef udał się do Waszyngtonu, aby złożyć skargę i spowodować odwołanie tego zakazu.

29. W 1956 roku Hef pojawił się w „The Mike Wallace Interview”. To był jego pierwszy występ telewizyjny po uruchomieniu magazynu.

30. Po zakończeniu wywiadu dziennikarz Mike Wallace powiedział Hefowi: „Za pięć lat będziesz robił coś innego”.

31. Hef marzył, by magazyn miał 700 000 prenumeratorów. Po pięciu latach od pierwszego numeru miał 1 milion i przegoniła „Esquire'a”, który był numerem 1 w Stanach Zjednoczonych.

32. W latach 50. wielu przyjaciół Hefa występowało w nocnych klubach, wśród nich Sammy Davis Junior i Tony Bennett. Regularnie odwiedzali redakcję PLAYBOYA w Chicago.

33. W październiku 1959 roku Hef zaczął nagrywać nocną audycję „Playboy Penthouse”.

34. Czołówka audycji pokazywała Hefa w białym Mercedesie i z fajką. Hef żył stylem życia, któremu poświęcił swoje czasopismo, tytułując się Mr Playboyem.

35. „Playboy Penthouse” pokazywał rozmowy z ciekawymi gośćmi, muzykę i rozrywkę, wszystko w eleganckim apartamencie (penthousie).

36. Hef podarował Sammy'emu Davisowi Juniorowi szczeniaczka bernardyna, którego nazwał „Playboy”.

37. Pomysłodawcą Playboy Jazz Festival był Tony Bennett. Festiwal odbywa się do dziś w Hollywood Bowl.

38. Według Hefa to pierwszy koncert festiwalu i przyciągnięcie nań 20 tys. fanów jazzu na Chicago Stadium w 1959 roku pomogło przekształcić markę „Playboy” w markę głównego nurtu.

39. W 1960 roku, w szczycie makkartyzmu, Hef wymieniał listy z Ronaldem Reaganem (ówczesnym prezesem Screen Actors Guild), który protestował przeciwko artykułom z czasopisma autorstwa Daltona Trumbo, jednej z hollywoodzkich czarnych owiec, wg senatora McCarthy'ego.

40. Hef opublikował profil Charliego Chaplina w czasach, kiedy uważano go za najbardziej znienawidzonego człowieka w Ameryce.

41. Głównym powodem, dla którego Hef kupił Chicago Mansion (Rezydencję) w 1960 roku, było to, że chciał mieć miejsce, do którego mógłby uciec z pracy. „Ale bardzo szybko przyniosłem pracę do Rezydencji, a pracowałem poza tym domem-redakcją” – mówił Hef.

42. Chicago Mansion posiadała podwodny bar.

43. W 1960 roku Hef otworzył pierwszy Playboy Club, w Chicago.

44. W czasach segregacji rasowej Hef otwierał swoje kluby Playboya dla ludzi wszystkich ras.

45. W 1961 roku Dick Gregory stał się pierwszym czarnym komikiem, który wystąpił w Chicago Playboy Club, otwierając tym samym drzwi innym czarnoskórym wykonawcom.

46. W numerze z września 1962 roku Alex Haley przeprowadził pierwszy ze słynnych PLAYBOY Interviews (wywiadów PLAYBOYA), z Milesem Davisem.

47. Hef napisał i opublikował pierwszą część „Filozofii PLAYBOYA” w numerze z grudnia 1962 roku. „To była redakcyjna odpowiedź naszym krytykom” - wyjaśniał Hef. „Jeśli miałem być przeklętym, chciałem być przeklętym za to, w co naprawdę wierzyłem, a nie to, w co udawałem, że wierzę”.

48. „Filozofia PLAYBOYA” pisana była od grudnia 1962 roku do stycznia 1966 roku, łącznie ukazała się w 25. numerach magazynu.

49. Hef wysłał swojego prawnika, by bronił chicagowskiego komika Lenny'ego Bruce'a, gdy ten został aresztowany w Chicago, za to co mówił, pod koniec 1962 roku. Później Hef pisał artykuły w magazynie krytykujące niesprawiedliwe aresztowanie Lenny'ego Bruce'a.

50. W czerwcu 1963 roku policja z Chicago aresztowała Hefa pod zarzutem obrazy moralności, za pictorial Jayne Mansfield z wydania z czerwca 1963 roku. Hef uznał, że prawdziwym powodem jego aresztowania była jego redakcja na sprawę Lenny'ego Bruce'a, krytyka policji w Chicago i amerykańskiego rządu. Ława przysięgłych złożona z 11 kobiet i jednego mężczyzny nie potrafiła uzgodnić werdyktu, a proces zakończył się bez rozstrzygnięcia.

51. Czerwcowy numer z 1963 roku z Jayne Mansfield na okładce stał się najlepiej sprzedającym się numerem pierwszej dekady istnienia magazynu.

52. Kiedy w grudniu 1962 roku otwarto Playboy Club w Nowym Jorku, przez rok nie miał on pozwolenia na prowadzenie działalności rozrywkowej. Pomimo braku koncertów i występów klub był pełny przez siedem dni w tygodniu.

53. PLAYBOY opublikował ostatni tekst napisany kiedykolwiek przez dr Martina Luthera Kinga Jr w styczniu 1969 roku. „Testament Nadziei” został zredagowany przez wdowę po nim, Corettę Scott King.

54. Idąc ulicą Chicago podczas gwałtownych starć między policją, a demonstrantami w 1968 roku (podczas Demokratycznej Konwencji Narodowej), Hef został uderzony pałką przez plecy przez funkcjonariusza policji.

55. Samolot Hefa – „Big Bunny” - był transoceaniczną wersją McDonnella Douglasa DC-9.

56. Aktor Yul Brynner poprosił Hefa, by mógł użyć Big Bunny, by zabrać sieroty wojenne z Wietnamu, które miały przybyć do San Francisco, a stamtąd do domów na terenie całego kraju. Było to niemożliwe, ale samolot rozwoził dzieci podczas lotów krajowych.

57. Hef obniżył cenę prenumeraty dla członków duchowieństwa, w nadziei na zachęcanie kleru do merytorycznej debaty.

58. W 1975 roku, po spędzaniu wielu lat między Chicago i Los Angeles, Hef przeprowadził się na Zachodnie Wybrzeże. „Zawsze mieszkałem w dwóch miastach: moje korzenie są z Chicago, ale moje marzenia są z Hollywood”.

59. Osobą, która zachęciła Hefa do przeprowadzki do Los Angeles, była jego dziewczyna Barbi Benton.

60. Hef kupił replikę swojej gwiazdy na Hollywood Walk of Fame i umieścił ją na terenie Playboy Mansion.

61. W odpowiedzi na to, że rząd próbował wyrzucić PLAYBOYA ze sklepów spożywczych w latach 80. w grudniu 1986 roku Hef opublikował pictorial „Kobiety z 7-Eleven” (7-Eleven – amerykańska sieć drobnych sklepów, odpowiednik naszej „Żabki”).. „Zdaliśmy sobie sprawę, że najlepszą odpowiedzią jest humor” - wyjaśniał Hef. „Nic nie ośmiesza cenzury bardziej niż humor”.

62. W 1985 roku Hef doznał udaru mózgu. Nazwał go „szczęśliwym udarem”, ponieważ według niego zmienił onjego życie.

63. W 1989 roku Hef poślubił Playmate Roku Kimberley Conrad podczas wystawnej ceremonii w Playboy Mansion. Para doczekała się dwóch synów: Marstona i Coopera Hefnerów. Cooper jest obecnie szefem kreatywnym Playboy Enterprises.

64. Hef miał iloraz inteligencji wynoszący 152.

65. Hef pojawił się jako postać w Simpsonach i „Seksie w wielkim mieście”.

66. Ulubionym filmem Hefa była „Casablanca”.

67. Ulubionym posiłkiem Hefa był smażony kurczak.

68. Hef ofiarował ponad 1 milion dolarów, aby pomóc uratować słynny znak Hollywood na wzgórzach, który uważał za „wieżę Eiffela Hollywood”.

69. Samolot „Big Bunny” był wart ponad 5 milionów dolarów (uwzględniając inflację około 32 milionów dziesijszych dolarów). Była na nim dyskoteka i spanie dla 16 osób.

70. Pomimo tego, że bez niej PLAYBOY by nie powstał, Hef nigdy nie spotkał Marilyn Monroe.

71. Hef wykupił miejsce na cmentarzu obok Marilyn Monroe, w Westwood Memorial Park w Los Angeles. Tam zostanie pochowany.

72. We wrześniu 2001 roku Hef został przyjęty do stowarzyszenia do New York Friars Club (elitarne stowarzyszenie komików) jako „honorowego brat” z okazji jego gali Roast w Nowym Jorku.

73. W marcu 2002 roku Hef został nominowany na honorowego członka „Harvard Lampoon” (satyryczne pismo Uniwersytetu Harvarda).

74. W 1977 roku Hef gościł w „Saturday Night Live”.

75. Osobiste archiwum filmowe Hefa w Playboy Mansion na Holmby Hills zawiera ponad tysiąc pozycji.

76. W 2007 roku Hef powiedział „Esquire'owi”, że „spał z tysiącami kobiet - a one wszystkie wciąż mnie lubią”.

77. Ulubionymi napojami Hefa były Jack Daniel's i Pepsi.

78. Zagrożony gatunek królika, Sylvilagus Palustris Hefneri, żyjący na Florydzie, został tak nazwany na cześć Hefnera.

79. W poniedziałki w Playboy Mansion organizowane były „Męskie Noce”, podczas których spotykali się najbliżsi przyjaciele Hefa, na kolację i film.

80. Hef jest rekordzistą Guinnessa jako posiadacz największej na świecie kolekcji osobistych notatników (scrapbooków).

81. 97 procent ludzkości widziało głowę króliczka.

82. Córką Hefa Christie była prezeską Playboy Enterprises w latach 1988-2008.

83. W roku 1944 Hef służył w piechocie podczas II wojnie światowej.

84. Pierwszy numer PLAYBOYA kosztował 50 centów.

85. PLAYBOY był pierwszym magazynem dla mężczyzn, który został wydrukowany alfabetem Braille'a.

86. Najlepiej sprzedanym numerem PLAYBOYA do dziś był numer z listopada 1972 roku. Nabywców znalazło 7 milionów egzemplarzy.

87. Płyta przed oryginalną Rezydencją Playboya w Chicago głosiła: „If you don't swing, don't ring” („Jeśli nie swingujesz, nie dzwoń”, ale „Jeśli nie zmieniasz partnerów, nie dzwoń”.

88. Hef był właścicielem ponad 200 kompletów jedwabnych piżam.

89. Przez 20 lat działalności wydawniczej i klubowej firma Playboy Enterprises była największym pracodawcą w branży rozrywkowej w Stanach Zjednoczonych.

90. Zaledwie kilku mężczyzn znalazło się na okładkach PLAYBOYA, m.in. Bruno Mars, Seth Rogen, Steve Martin i Donald Trump.

91. Hugh Hefner był rekordzistą Guinnessa jako najdłużej pełniący funkcję redaktora naczelnego w historii magazynów. Do końca akceptował każdą playmate i każdy layout.

 

Fot: Elayne Lodge

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska