Słynny piłkarz będzie prezydentem!

2017-10-13
Słynny piłkarz będzie prezydentem!

Byli już prezydenci-aktorzy, kandydaci na prezydentów-sportowcy i prezydenci-celebryci. Czas na piłkarza. George Weah zasiądzie w fotelu głowy państwa Liberii.

George Weah ma dziś 51 lat. Urodził się w slumsach Monrovii, stolicy Liberii, jako jedno z 12 dzieci swoich rodziców. Zrobił oszałamiającą karierę.

 

Grał w AC Milan, PSG, AS Monaco, Chelsea i innych drużynach. Uważany jest za najlepszego piłkarza w historii Afryki. W 1995 roku - najlepszym w swojej karierze - został piłkarzem roku FIFA i zdobył Złotą Piłkę na najlepszego piłkarza Europy "France Football".

 

Weah postanowił zostać politykiem w rodzimej Liberii już jakiś czas temu. Konkurował z obecną prezydent (pierwszą kobietą na tym stanowisku w Afryce) Ellen Johnson Sirleaf, ale przegrał. Tym razem wszystko wskazuje na to, że wygra. I to z ogromną przewagą, bo już w I turze. Oficjalnych wyników jeszcze nie podano, ale sondaże wskazują, że Weah zdobędzie ponad połowę głosów.

 

Powoli na triumf piłkarza reaguje świat. Przedwczesne gratulacje złożył Liberyjczykowi Arsene Wenger z Arsenalu..

 

Liberia jest niewielkim państwem w Afryce, jedynym na kontynencie, który nie był nigdy kolonią. Kraj uważany jest za wychodzący na prostą, ale wciąż niestabilny. W Liberii toczyły się katastrofalne w skutkach wojny domowe (w latach 1989-1996 i 1999-2003).

 

Fot. Starstock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska