Janusz Wójcik nie żyje

2017-11-20
Janusz Wójcik nie żyje

W wieku 64 lat zmarł Janusz Wójcik – trener piłkarski i były selekcjoner reprezentacji Polski. Pod jego wodzą kadra olimpijska zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

O śmierci trenera poinformował na Twitterze dziennikarz sportowy Jacek Kmiecik. Wójcik zmarł w poniedziałek o 11:10 w warszawskim szpitalu MSWiA. Portal sportowefakty.wp.pl twierdzi – powołując się na słowa syna Janusza Wójcika – że śmierć nastąpiła na skutek rozległego krwiaka w głowie.

 

 

Największym sukcesem w trenerskiej karierze popularnego „Wuja” jest srebrny medal zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Dowodzona przez niego reprezentacja dotarła do finału imprezy (po drodze wygrywając między innymi 3-0 z Włochami w fazie grupowej oraz 6-1 z Australią w półfinale), gdzie w meczu z przegrała z Hiszpanami 2-3. Zwycięska bramka dla gospodarzy padła dopiero w 90. minucie, a jej strzelcem został Kiko. Kluczowymi zawodnikami polskiej kadry byli zawodnicy, którzy później zrobili udane kariery w Europie – między innymi Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk, Tomasz Wałdoch, Piotr Świerczewski i Marek Koźmiński. W latach 1997-99 Janusz Wójcik prowadził – niestety bez sukcesów – seniorską reprezentację Polski.

 

Do historii przeszły jego liczne charakterystyczne powiedzonka („Kiełbasy do góry i golimy frajerów”) oraz niezwykle ekspresyjny sposób wyrażania emocji przy linii bocznej. Polski futbol stracił jedną z niewątpliwie najbarwniejszych postaci.

 

foto: screen z youtube

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska