Człowiek Roku tygodnika „Time”: odważne kobiety

2017-12-06
Człowiek Roku tygodnika „Time”: odważne kobiety

Zaskakujący wybór w dorocznym plebiscycie na Człowieka Roku tygodnika „Time”. Zostały nim – zbiorowo – kobiety, które odważyły się mówić, przełamywać milczenie.

Tytuł Człowieka Roku „Time'a” przyznawany jest od 1927 roku. Pierwszym laureatem nagrody był Charles Lindberg. Dostawały ją postaci kontrowersyjne (Adolf Hitler w 1938 roku i Józef Stalin w 1939 i 1942 roku), dostawali Polacy (dwukrotnie: Jan Paweł II w 1994 rokui Lech Wałęsa w 1981 roku). Kilka razy wybór był abstrakcyjny. W 2006 roku wybrano po prostu człowieka: wygrałeś także ty, czytelniku, bo symbolizujesz erę informacji i masz wpływ na świat. W 2011 roku wybrano protestujących, a w 2014 roku walczących z wirusem ebola. Wcześniej triumfował komputer (rok 1982) i zagrożona Ziemia (rok 1988).

 

W tym roku również dokonano wyboru kontrowersyjnego, choć jak najbardziej zrozumiałego i oczekiwanego. Zbiorowo Człowiekiem Roku zostały kobiety, które miały odwagę przełamać milczenie.

 

O jakim milczeniu i o jakich kobietach mowa? Oczywiście chodzi o aferę dotyczącą molestowania seksualnego, która zatacza coraz szersze kręgi, na całym świecie. Lawina, jaką poruszyła sprawa hollywoodzkiej grubej ryby Harvey'a Weinsteina, pochłonęła potem kolejnych wielkich i - jak się wydawało - nietykalnych.

 

Dołączyli do niego inni molestujący i drapieżnicy: Kevin Spacey (akurat jego oskarżył mężczyzna, ponieważ Spacey jest gejem), Dustin Hoffman i dziesiątki innych. Ruszyła akcja #metoo (#jateż), która polega na ujawnianiu przypadków napastowania i molestowania kobiet.

 

Również w Polsce ujawniono już pierwszych drapieżników. Kobiety oskarżyły Jakuba Dymka (zaprzecza gwałtowi, przeprasza za seksizm) i Michała Wybieralskiego (przyznał się). Czekamy na kolejne odważne.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska