5 najważniejszych momentów w karierze Przemysława Salety

2018-03-07
5 najważniejszych momentów w karierze Przemysława Salety

Jeden z najsłynniejszych zajmujących się szeroko pojętymi sportami walki polskich sportowców kończy dziś pięćdziesiąt lat. Z tej okazji życzymy Przemysławowi Salecie wszystkiego najlepszego i przypominamy pięć najważniejszych momentów w jego bogatej karierze.

Chociaż w ostatnich latach o Przemysławie Salecie myśli się raczej w kategoriach celebryty niż sportowca, to dzisiejszy jubilat może się pochwalić imponującymi osiągnięciami w ringu, a lista jego osiągnięć jest co najmniej tak samo okazała, jak lista gościnnych występów w różnego rodzaju serialach i programach telewizyjnych.

Przygodę ze sportem Saleta rozpoczął dość późno, bo dopiero na studiach. W 1986 roku studiując na SGH (dawniej SGPiS) zaczął trenować w sekcji kick-boxingu przy Politechnice Warszawskiej, a już w październiku 1987 roku znalazł się w kadrze Polski. Zdobyty rok później tytuł amatorskiego Mistrza Europy oraz Mistrza Polski z pewnością cieszyły, ale w 1988 roku miało miejsce inne, niezwykle ciekawe ze współczesnego punktu widzenia wydarzenie.

Saleta pokonał Witalija Kliczko

Mało kto bowiem wie, że słynny ukraiński bokser w młodości trenował kick-boxing. Polak nie mógł sobie wówczas zdawać sprawy z wagi swojego osiągnięcia.

Saleta cały czas piął się w górę. Rok 1989 to tytuł zawodowego Mistrza Europy ISKA w kategorii superciężkiej oraz obrona Mistrza Polski. W styczniu 1990 roku Polak wygrał z Francuzem Saidem Bechari i został amatorskim Mistrzem Świata WAKO. Niedługo potem przeszedł na zawodowstwo. W 1990 roku w Operze Leśnej w Sopocie doszło do walki dużego kalibru. Saleta wygrał z Tommym Hallem, zdobywając w ten sposób

Mistrzostwo Świata ISKA w kategorii superciężkiej

Gdy w świecie kick-boxingu nie było nic więcej do zdobycia, Saleta postanowił zmienić dyscyplinę i został zawodowym bokserem. Na tym polu również radził sobie świetnie. W 1994 roku w Cardiff zwyciężył na punkty Brytyjczyka Dennisa Andries, stając się tym samym

Mistrzem Interkontynentalnym federacji WBC

Kilka lat później, po zmianie kategorii w wagowej z półciężkiej na ciężką stoczył bój z Chorwatem Željko Mavrovićiem o tytuł mistrzowski federacji EBU, który niestety zakończył się porażką. W lipcu 2002 roku Saleta wygrał walkę z Luanem Krasniqiem, zdobywając w ten sposób mistrzostwo Europy EBU. Do 2006 roku stoczył 50 pojedynków, z czego 43 wygrał. W późniejszym czasie Saleta angażował się w szereg akcji charytatywnych. Najtrudniejszą walkę w życiu stoczył jednak w 2007 roku, kiedy to

Oddał nerkę swojej córce

Nicole wcześniej przez kilka lat poddawana była dializom. W 2012 roku powstał film Bokser, inspirowany biografią Salety. Odtwórcą roli tytułowej był Szymon Bobrowski, a sam Saleta wystąpił w filmie gościnnie.

I chociaż bohater niniejszego tekstu zakończył oficjalną karierę bokserską, to nie odszedł z ringu na dobre. W 2007 roku podpisał kontrakt z organizacją Konfrontacja Sztuk Walki, stając się tym samym zawodnikiem MMA. W 2010 roku doszło do jego pierwszego starcia w tej formule, w którym to

Pokonał Marcina Najmana

zapowiadając jednocześnie, że jest to najprawdopodobniej jego ostatnia walka w karierze. Wbrew zapowiedziom nie zawiesił rękawic na kołku – w 2013 roku pożegnał się oficjalnie z zawodowym boksem, pokonując przez nokaut Andrzeja Gołotę. Dwa lata później stanął naprzeciw Tomasza Adamka, z którym przegrał z powodu kontuzji barku.

 

foto: Tomasz Adamowicz / FORUM

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska