Prezydent Filipin nakazuje niszczenie samochodów

2018-03-20
Prezydent Filipin nakazuje niszczenie samochodów

Wszystko w imię walki z korupcją.

Obecny prezydent Filipin to niezwykle barwna postać. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby światowe media nie rozpisywały się o kolejnych kontrowersyjnych wypowiedziach lub działaniach Rodrigo Duterte. I nie są to bynajmniej kontrowersje wyolbrzymiane przez media. Prezydent Filipin otwarcie przyznawał się do zabijania ludzi (w wieku 16 lat miał śmiertelnie pchnąć nożem człowieka, który krzywo się na niego spojrzał), wypowiedział również wojnę narkotykom. Prowadzi ją w sposób bezwzględny – swojego czasu porównał narkomanów do… Żydów:

Hitler dokonał masakry trzech milionów Żydów. Mamy trzy miliony narkomanów, byłbym szczęśliwy, jakby zniknęli.

Powyższe przykłady powinny doskonale dać wszystkim do zrozumienia, z jakim człowiekiem mamy do czynienia – sama postać Duterte to temat na osobny tekst. Dziś skupimy się na jednym z aspektów jego rządów, a mianowicie na walce z korupcją i nielegalnym importem samochodów. Sprowadzenie samochodu zza granicy nie jest rzeczą łatwą, ponieważ te są obłożone horrendalnymi opłatami (należy do nich 40% cła od wartości, 12% VAT oraz podatek od wyliczany od luksusowego statusu pojazdu, który w przypadku aut o dużej pojemności silnika sięga 100% – takie liczby podaje Tymon Grabowski w tekście na Autoblog.pl). Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że Filipińczycy szukają różnych sposobów, aby wspomnianych opłat uniknąć. W państwie rządzonym przez Duterte takie rzeczy jednak nie przejdą – prezydent postanowił walczyć z przemytem w swoim stylu. Samochody, które zostały uznane za kontrabandę są bowiem nie tylko konfiskowane (to akurat byłoby zrozumiałe), ale również spektakularnie niszczone. Rozjeżdżaniu aut buldożerem przygląda się oczywiście sam prezydent.

Nie był to pierwszy raz, kiedy bezsensownie niszczono samochody – pierwszy taki pokaz odbył się na początku lutego. W kolejce do zniszczenia czeka podobno następne 840 pojazdów.

foto: Reuters

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska