Królowa soulu Aretha Franklin nie żyje

2018-08-16
Królowa soulu Aretha Franklin nie żyje

Przez ponad 50 lat dzierżyła koronę „królowej soulu”. Aretha Franklin odeszła w wieku 76 lat, po ośmiu latach walki z rakiem trzustki.

Aretha Franklin swoją karierę zaczęła dość wcześnie, bo już w wieku 14 lat. W 1956 roku ukazuje się jej pierwszy album „Songs of Faith” i równocześnie rusza niesamowita kariera tej wyjątkowo utalentowanej postaci.

Królowa królowych

Artystka zasłynęła przede wszystkim wyjątkowym głosem i niebywałą zdolnością muzycznej interpretacji. W 1967 roku po raz pierwszy nazwano ją oficjalnie królową soulu, co wcale nie jest przesadzoną tytulaturą, gdyż artystka znacznie przyczyniła się do rozpropagowania tego właśnie gatunku. Co więcej, single Arethy notowane były w pierwszej setce Billboardu 77 razy. Zaś na miejscu pierwszym pojawiały się aż 20 razy, a jej utwór „Respect” trafił na piąte miejsce listy utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Ten sam magazyn przyznał wokalistce także pierwsze miejsce na liście wokalistów wszech czasów. Pozycję Arethy franklin tylko potwierdza bogata kolekcja nagród jakie zgromadziła. Wśród nich jest aż 18 statuetek Grammy. Jej albumy sprzedały się łącznie w ponad 75 milionach egzemplarzy.

Legenda za życia

Artystka w 2015 roku wystąpiła dla Baracka Obamy w Kennedy Center gdzie wykonała piosenkę „A Natural Woman”, co zostało uznane za jeden z jej najznakomitszych występów.

Co ciekawe, trafiła także do Rock and Roll Wall Of Fame.

Po ciężkiej walce z chorobą nowotworową zmarła 16 sierpnia w rodzinnym domu.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska