Kilka argumentów za tym, że wędkarstwo to jeden z najbardziej męskich sportów na świecie

2018-10-26
Kilka argumentów za tym, że wędkarstwo to jeden z najbardziej męskich sportów na świecie

Pozornie mało dynamiczna czynność rozwija bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Wędkarstwo to wyjątkowa pasja. Jest jednym z najbardziej interesujących i wymagających hobby. Bez cienia wątpliwości, przyczynia się do rozwoju tradycji i kultury na każdej płaszczyźnie życia. Dzięki wspólnemu wędkowaniu możliwe jest spędzenie wolnego czasu w męskim gronie i wzmocnienie rodzinnych relacji. Jeśli jednak wśród zainteresowanych tym tematem znajdą się kobiety, stanowią one jedynie niewielki odsetek, będący wyjątkiem, który potwierdza regułę, że łowienie jest, było i będzie męskim sportem. Ta zacięta rywalizacja, wysoki poziom adrenaliny i wręcz kipiące stężenie testosteronu w powietrzu nad wodą to tylko niektóre aspekty towarzyszące pasjonatom. Nawet jeśli panie są spotykane z wędką w dłoni, na pewno zostały zarażone pasją przez jednego z facetów bliskich ich sercu.

Precyzja, umiejętne posługiwanie się wędziskiem i spryt

Wydawać by się mogło, że wędkowaniem może zajmować się każdy. Wystarczy tylko wygospodarować nieco wolnego czasu, wybrać sprzęt i dowiedzieć się nieco więcej o metodach łowienia. Następnie oddać się swobodnemu i beztroskiemu procesowi zarzucania wędki, wygodnie usiąść w otoczeniu malowniczej przyrody i dać się ponieść tej niepowtarzalnej atmosferze. Nic bardziej mylnego! Zdarza się, że pasjonaci, pomimo zapału, nigdy nie są w tym zajęciu wybitni. Wszyscy wędkarze dążą do jakiegoś poziomu wiedzy, jednak tylko nieliczna garstka dochodzi po profesjonalizmu i może czerpać korzyści materialne z tego zajęcia. Z pewnością również żaden z nich nie rozpoczyna swojej przygody ze względu na pieniądze. Aby przejść z amatorstwa na zawodowe uprawianie sportu, potrzebne są lata doświadczenia, szereg potknięć i pokorne przyjmowanie od losu tego, na co w danym momencie ich stać. Lata praktyki, analizowanie błędów, inwestycja w lepszy sprzęt i przynęty wędkarskie, czerpana z różnych źródeł - takie są realia wędkarstwa. Droga każdego pasjonata jest inna, jedno jest jednak pewne - łowienie to nie sport dla zuchwałych osób, które uważają się za doskonałych w każdym calu wędkarzy. Jeśli nie podchodzą do zajęcia z pokorą, szybko lądują “na dnie”, wraz z całym sprzętem.


Wędkarstwo ma w sobie pierwiastek męskości

Wędkowanie wiąże się z polowaniem na zwierzynę. Co prawda, tylko nieliczni, decydują się na zabieranie danego okazu do domu, jednak samo złowienie sprawia każdemu z zainteresowanych ogromną satysfakcję i dziecięcą radość.

Tym zajęciem od czasów prehistorycznych zajmowali się właśnie faceci - polowali po to, by ich kobiety mogły ugotować pełnowartościowy posiłek. Byli odważni, śmiali i odpowiedzialni. To od nich zależało, na jakim poziomie żyła ich rodzina oraz to, czy dzieci zjedzą smaczną kolację. Jeśli nie byli odpowiednio sprytni i zaradni, kolejny dzień towarzyszył im głód.  Czasy się zmieniły i obecnie żaden ojciec czy mąż nie pokonuje setek kilometrów, aby zdobyć dobry jakościowo pokarm. W dwudziestym pierwszym wieku pożywienie pozostaje ogólnodostępne, w szczególności na naszej szerokości geograficznej. Jednak w sercu wciąż drzemie ta dzika natura i raz po raz daje o sobie znaki.

Sportowa rywalizacja i chęć bycia lepszą wersją samego siebie

Niestety wiele osób nadal postrzega wędkarstwo przez pryzmat spędzania czasu z napojem alkoholowym nad jeziorem u boku kolegów. Nie jest to prawdą. Żaden wędkarz, nie odważyłby się na takie marnowanie czasu. Każda kolejna okazja jedynie potwierdziłaby, jak bardzo zaprzepaścił szansę na rozwój.

Sport, jakim jest wędkarstwo, nie wybacza braku precyzji. Niektórzy śmiało wypowiadają stwierdzenie, że pasjonaci łowienia to perfekcjoniści, którzy cierpią na pracoholizm. Mało kto jest w stanie poświęcić tak dużo czasu na samodoskonalenie swoich umiejętności i poszerzanie wiedzy. Wędkarstwo zmusza do poświęceń. Wstawanie wczesnym rankiem i przebywanie nad wodą przy ujemnych temperaturach szybko odstraszy tych, którzy nie są w odpowiedni sposób zaangażowani.

Męskie wędkowanie - sposób na siebie

Jeśli mężczyźni chcą zająć się jakąś pasją, a jak dotąd wszystkie próby zakończyły się fiaskiem, wędkowanie może przypaść im do gustu. Bez względu na stopień wykształcenia, stanowisko pracy, czy też zasoby materialne. Łowienie jest jak narkotyk. Jeśli spróbujesz raz, za każdym z przyjemnością wrócisz do tej czynności. Pasja ta zresztą coraz częściej jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Większość obecnych wędkarzy wspomina wspólne początki z ojcem i dziadkami.

Wędkarstwo cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mężczyzn, ale także kobiet. Niemniej jednak, zainteresowanie płci pięknej na ten moment stanowi niewielki procent, który potwierdza regułę, że wędkowanie to męski sport.

Autor: Wedkarz.Pro

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska