Brytyjski dziennikarz wie kim jest Banksy?

Brytyjski dziennikarz wie kim jest Banksy?

Świat od lat zastanawia się kim w rzeczywistości jest Banksy, najbardziej znany twórca street artu na świecie. Według najnowszej teorii miałby to być Robert "3D" Del Naja, jeden z założycieli zespołu Massive Attack.

Teorię, że pod pseudonimem Banksy skrywa się właśnie Del Naja wysnuł brytyjski dziennikarz Craig Williams, który od lat starał się dociec, kim jest nieuchwytny artysta. Jego pomysł wydaje się może dość ryzykowny, ale przy bliższych oględzinach - całkiem prawdopodobny. Williams zebrał szereg poszlak, które mogą potwierdzać jego teorię.

 

Dziennikarz zauważył, że bardzo wiele prac Banksy'ego z całego świata dość dokładnie pokrywa się z w czasie z terminami występów Massive Attack. Wiele razy zdarzyło się, że koncert i pojawienie się nowego malowidła dzieliło od siebie ledwie kilka dni. Przykłady można by mnożyć zwłaszcza w przypadku miast oddalonych od Wielkiej Brytanii, takich jak Melbourne, Los Angeles, San Francisco, Nowy Orlean czy Toronto. Co więcej, pierwsze malowidło Banksy'ego pojawiło się w tym samym miejscu, gdzie Del Naja założył Massive Attack - w Bristolu.

 

 

Williams twierdzi, że nawet jeśli Del Naja we własnej osobie nie jest Banksym, prawdopodobnie przewodzi on międzynarodowej grupie osób, które tworzą pod szyldem "Banksy". Dziennikarz uważa za bardzo prawdopodobne, że najbardziej tajemniczy artysta na świecie nie jest jedną osobą.

 

Co na to sam Del Naja? Cóż, od lat utrzymuje on, że jest bliskim przyjacielem Banksy'ego. Więcej chyba się od niego nie dowiemy. Wiadomo, że założyciel Massive Attack był w latach osiemdziesiątych artystą graffiti. Del Naja twierdzi, że właśnie wtedy poznał Banksy'ego, a ich znajomość trwa do teraz. Jego wypowiedzi na ten temat znalazły się nawet słynnym filmie "Wyjście przed sklep z pamiątkami" wyreżyserowanym przez Banksy'ego. Czy jednak on sam jest słynnym twórcą street artu - nie sposób na razie ustalić z całą pewnością. Oficjalnie Del Naja utrzymuje, że ze sztuką uliczną dał sobie spokój już w latach osiemdziesiątych, po ledwie dwóch aresztowaniach.

 

 

Wśród wcześniejszych hipotez na temat tożsamości Banksy'ego najbardziej prawdopodobna wydawała się ta, według której artystą miałby być niejaki Robert Gunningham. Teorię przedstawioną po raz pierwszy w 2006 roku przez "The Mail" potwierdzili naukowcy. Użyli oni do identyfikacji metod na co dzień używanych do poszukiwania przestępców. Od początku podkreślali jednak, że o ile Gunningham rzeczywiście jest "jedynym poważnym kandydatem" do podejrzeń, o tyle zdecydowanie nie mają oni stuprocentowej pewności, że ich teoria jest prawdziwa.

 

Przy okazji: zobaczcie co nie tak dawno temu zrobił Street Jesus, zwany Banksym z Los Angeles.

 

fot. iStock

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska