Trump gorszy niż Hitler. Test nie pozostawia złudzeń!

2016-09-12
Trump gorszy niż Hitler. Test nie pozostawia złudzeń!

Kandydat na amerykańskiego prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej Donald Trump przebił w teście cech psychopatycznych Adolfa Hitlera. „Nieźle” wypadła także jego rywalka Hillary Clinton, która została sklasyfikowana między Neronem, a Napoleonem.

Test przeprowadził dr Kevin Dutton z Oxfordu. Użył standardowego narzędzia, PPI-R (Psychopatic Personality Inventory – Revised), którym mierzy się natężenie cech psychopatycznych. Trump, Clinton, a tym bardziej postaci historyczne, nie wzięli oczywiście osobiście udziału w badaniu. W ich imieniu zrobili to politolodzy, naukowcy i komentatorzy.

 

Wyniki okazały się zaskakujące. Trump uzyskał wynik 171 pkt, a Adolf Hitler 169. Dla porównania Margaret Thatcher zdobyła 136 pkt, Elżbieta I 130 pkt.

 

Sam wysoki wynik w teście nie oznacza, że ktoś jest psychopatą. Badanie wskazuje na cechy, które mogą stanowić problem. Z drugiej strony, część tych cech okazuje się być idealna dla wielkich przywódców, jeśli potrafią z nich korzystać. Wysoki wynik uzyskali np. Jezus i święty Paweł (obaj uzyskali po 157 pkt).

 

Dr Kevin Dutton: „Test PPI-R nie określa, czy ktoś jest, czy nie jest psychopatą. Wskazuje jedynie na obecność i natężenie 8 cech typowych dla osobowości psychopatycznej. Niektóre z nich, jak odwaga, czy odporność na stres, uznajemy za pozytywne. Inne, jak niepewność, czy brak poczucia winy, za negatywne. A jeszcze inne, jak twardość, nieczułość, mogą być wykorzystywane pozytywnie lub negatywnie, w zależności od osoby”.

 

 

Z badań dr Duttona wynika, że większość historycznych liderów, tych uznawanych za wspaniałych i za potworów, miało znacznie większe natężenie cech psychopatycznych. Wynik Trumpa i Clinton, jako liderów, nie powinien dziwić. Może jednak stanowić pewnego rodzaju ostrzeżenie. „Prosty przykład. Jeśli ktoś ma cechy osoby umiejącej podejmować ważne decyzje, odważnej i nieczułej, może okazać się doskonałym liderem na trudne czasy. Z drugiej strony wysoki wynik wskazujący na skłonność do obwiniania o zło innych może być ostrzeżeniem, że mamy do czynienia z potencjalnym ludobójcą” - wyjaśnia Dutton.


Test PPI-R to 56 pytań, które odpowiadają na pytania o nieczułość, egocentryzm, bezwzględność, pewność siebie, charyzmę, nieuczciwość, deficyty empatii i czystość sumienia.

 

Donald Trump ma bardziej niż Adolf Hitler nasilone cechy takie charyzma i odwaga. Z kolei niemiecki dyktator okazał się bardziej egocentryczny i bezduszny od amerykańskiego polityka.

 

 

A oto lista postaci historycznych i ich punktacja w teście PPI-R:

 

1. Saddam Hussein – 189

2. Henryk VIII – 178

3. Idi Amin – 176

4. Donald Trump – 171

5. Adolf Hitler – 169

6. Wilhelm Zdobywca – 165

7. Święty Paweł z Tarsu – 157

8. Jezus Chrystus – 157

9. Winston Churchill – 155

10. Napoleon Bonaparte – 153

11. Hillary Clinton – 152

12. Neron – 151

13. Oliver Cromwell – 136

14. Margaret Thatcher – 136

15. Jerzy Waszyngton – 132

16. Elżbieta I – 130

17. Abraham Lincoln – 123

18. Mahatma Gandhi – 119

 

 

Foto: iStock, Wikimedia.commons.com

Źródło: The Telegraph

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska