Bukowski: rozróba w Paryżu

2016-10-07
Bukowski: rozróba w Paryżu

„Ciągle był pijany, pozwalał się uwodzić kobietom młodszym od niego o 20, a nawet 30 lat” – kwituje narodziny jego legendy włoska pisarka Fernanda Pivano. W latach 80. odwiedzała pisarza w Kalifornii, a efektem jest książka Śmieję się z Bogami, zapis krwistych i bezpretensjonalnych rozmów z Charlesem Bukowskim. Książka niedawno ukazała się w polskim tłumaczeniu, a my prezentujemy jej fragment.

PIVANO: Joe opowiedział mi coś, o czym wcześniej nie wiedziałam, chociaż powinnam. Że miał pan… coś się zdarzyło w Paryżu podczas wywiadu telewizyjnego. Niech pan mi wyjaśni, bo nie bardzo rozumiem.
BUKOWSKI: Wtedy byłem pijany w sztok, więc odeślę panią do Lindy. Nie mam pojęcia, co się wtedy działo.
LEE: (Linda Lee, żona Charlesa „Hanka” Bukowskiego – przyp. red.) Program nazywał się Apostrophe i dziś we Francji jest to program telewizyjny numer jeden. Szalenie popularny w państwowej telewizji francuskiej. Taki program literacki w stylu talk-show, z udziałem moderatora i czterech lub pięciu pisarzy. Hanka zaproszono jako głównego gościa wieczoru.
BUKOWSKI: Nie wiedziałem.
LEE: …z grupą kilku osób. Już wcześniej, zanim dojechaliśmy na miejsce, wypił trochę wina, a tam, podczas programu, postawiono przed nim jeszcze dwie pełne butelki. Każdemu uczestnikowi przyczepiono takie małe urządzenie do tłumaczenia – żeby natychmiast docierało tłumaczenie.
BUKOWSKI: Pamiętam, że zażądałem wina, bo inaczej bym nie ujechał.
LEE: Tak. Więc gdy przyjechaliśmy, to wino czekało. Wszystko jakoś ruszyło z miejsca i na początku było dobrze, tylko Hankowi nie bardzo przypadł do gustu ten moderator, Bernard Pivot, bardzo tam popularny i lubiany przez kręgi konserwatywne. Więc Hank go spytał: ,,Chce pan trochę wina?” i był bardzo przyjazny, a ten facet mówi: ,,O nie-nie-nie-nie, dziękuję za wino”.
BUKOWSKI: Pamiętam, jak przed programem powiedziałem do niego: ,,Jest pan bardzo zdenerwowany. Czemu się pan tak denerwuje? Czym się pan martwi? Może naleję panu trochę wina?”. – ,,O nie, dziękuję”.
LEE: Koleś strasznie zadzierał nosa. Program trwał, pierwsze pół godziny było całkiem w porządku, ale potem Hank był coraz mocniej wstawiony. W pewnym momencie zdominował spotkanie, a to się nie podobało Bernardowi Pivotowi, bo chciał, żeby inni goście też mogli rozmawiać i tak dalej. A Hank się trochę spiął, bo chciał być główną atrakcją i zaczął komentować uczestników. Była tam jedna pisarka, należąca do tak zwanych ,,pisarzy marginalnych”. To był zasadniczo temat całego programu.
PIVANO: Kim oni byli?
BUKOWSKI: Był tam jakiś stary, siwowłosy komunista. Powiedziałem do niego: „Wyglądasz na grzecznego chłopca, dziecino” i takie tam.
LEE: Siedział tam też psychiatra, który leczył Antonina Artauda elektrowstrząsami, które koniec końców go zniszczyły. Też był jednym z gości.
BUKOWSKI: I wciąż się na mnie gapił (śmiech).
PIVANO: Dziwne. Może był zainteresowany.
LEE: Czas mijał i było coraz gorzej i gorzej, bo Hank był coraz bardziej pijany. Tymczasem program leciał na żywo, więc…
BUKOWSKI: Aa, tak, była tam ta pisarka. Odezwałem się do niej: ,,Mogę powiedzieć, czy jest pani dobrą pisarką, czy nie. Jak podniesie pani spódnicę i pokaże mi nogi, to powiem, czy jest pani dobrą pisarką, czy nie”. Takie rzeczy gadałem, to pamiętam. I pewnie jeszcze inne też były.
LEE: Hank cały czas mówił i wciąż wszystkim wchodził w słowo, a Bernard Pivot był wkurzony. Nie potrafił sobie z tym poradzić, bo nigdy wcześniej nie spotkało go coś takiego. Był jak nakręcana zabawka. Wszystko miało się toczyć gładko i poprawnie, jak sobie przewidział, właściwe pytania i właściwe odpowiedzi. A Hank był zupełnie inny, więc nie wiedział, jak zareagować i był bardzo zakłopotany. Wreszcie zakrył Hankowi usta ręką i powiedział ,,Proszę się zamknąć, proszę się zamknąć”, a Hank na to, ,,Poczekaj chwilę”, odsunął jego rękę i dalej gadał i wszyscy byli wściekli, bo nie mogli nawet dojść do słowa. Wszystko to trwało i trwało, aż wreszcie moderator nie wytrzymał i powiedział: ,,Dość tego, jeśli się pan w tej chwili nie zamknie…”. Na te słowa Hank chwycił swoją butelkę, wstał, wyszarpnął z ucha to urządzenie do tłumaczenia, cisnął je na podłogę, wziął butelkę, opróżnił ją jednym haustem i ruszył ku wyjściu.
BUKOWSKI: Wcześniej nikt nigdy nie wyszedł w trakcie.
LEE: Nie z tego programu. Nikt nie wiedział, jak zareagować. Publiczność wiwatowała, tłumacze w kabinie tak się śmiali, że nie byli w stanie tłumaczyć, a ten cały Bernard Pivot o mało nie zwariował. Dostał furii, zupełnie nie wiedział, jak nad wszystkim zapanować, a pozostali goście mówili: ,,Niech pan się go pozbędzie, żebyśmy mogli mówić”. W rezultacie wyszliśmy w towarzystwie prawie 10-osobowej świty.
PIVANO: A co potem?
LEE: Wtedy doszliśmy do drzwi. Stało tam kilku strażników, bo to był budynek rządowy, więc stali tam jacyś wojskowi. A Hank wyciągnął nóż i zaczął na nich wrzeszczeć: ,,Dajcie mi, kurwa, stąd wyjść. Ale to już!”. On wrzeszczy, a oni nie wiedzą, czy on tak na serio, czy nie. Po chwili zdali sobie sprawę, że może komuś zrobić krzywdę, bo zupełnie nie panował nad sobą. Wtedy chwycili go, podnieśli i siuuup – przez drzwi.
PIVANO: O nie…
LEE: Wszyscy robili zdjęcia i wyglądało to jak jakiś film. Szalony film.
PIVANO: Dziękuję, Lindo.
LEE: Ale następnego dnia wszystkie główne gazety w całej Francji opisały ten incydent. Telewizja francuska miała wreszcie co pokazywać. Charles Bukowski – nasz bohater.
BUKOWSKI: Dobrze wyszło, choć nie było zaplanowane.
LEE: Tak, naprawdę doskonale. Szliśmy sobie ulicą w bardzo drogiej dzielnicy Paryża i naprzeciwko idą trzy kobiety, takie z bardzo-bardzo wysokich sfer. Jedna z nich zauważyła Hanka i zawołała do swoich przyjaciółek: ,,Patrzcie”. Wszystkie były strasznie zakłopotane. ,,Ojej, to jest Charles Bukowski, Charles Bukowski”. To były starsze panie, a tak się podnieciły.
PIVANO: Dziękuję, Lindo. A teraz, kiedy usłyszał pan całą opowieść, to co pan o tym sądzi? Jest pan z siebie dumny?
BUKOWSKI: No, chyba tak. To mi się całkiem podoba. Tylko chodzi o to, że ja robię coś takiego trzy razy na tydzień. W dowolnym towarzystwie. Tak już mam. A wtedy tak się złożyło, że byłem w telewizji, a nie tutaj.
PIVANO: Ale to telewizja tak na pana działa? Bo dla mnie jest pan taki słodki. Ani razu mnie pan nie obraził.
BUKOWSKI: Bo za wiele jeszcze nie wypiłem.
PIVANO: Aaa, to dlatego.
BUKOWSKI: Proszę trochę poczekać. Jest dobrze i łagodnie i nagle ,,bum” (śmiech)… Ale to nie koniec historii. Pojechaliśmy do Nicei i wujek Lindy nie chciał mnie wpuścić do domu, bo widział ten program w telewizji.
LEE: Mieszka w St. Paul de Vence. Mieliśmy go odwiedzić i zatrzymać się na kilka dni. Uwielbiał tego Pivota. Więc powiedział: ,,Noga Bukowskiego nie postanie w moim domu. Nigdy”.
BUKOWSKI: Pojechaliśmy tam, bo nas zaprosił. Ja i tak nie chciałem się z nim widzieć.
LEE: Specjalnie pojechaliśmy do tej Nicei.
BUKOWSKI: Ale tam spotkało nas coś bardzo miłego. Następnego dnia, siedzieliśmy w kawiarni, pijąc kawę, a wtedy podchodzi kelner i mówi: ,,Charles Bukowski”. Potem przywołał ręką pozostałych pięciu kelnerów. Podeszli i stanęli w szeregu. Tak mi się przyjemnie zrobiło. Jedno z najmilszych doświadczeń. Mieli klasę.
PIVANO: Tak, klasę.
BUKOWSKI: Ci kelnerzy mieli klasę – wszyscy się ukłonili.
LEE: Nie podchodzili potem i z niczym mu się nie narzucali. Po prostu – ukłonili się i wrócili do swojej pracy.
PIVANO: Hemingway miał podobne odczucie, jeśli idzie o kelnerów. Doceniał fakt, że pomagają, wcale się nie narzucając.
BUKOWSKI: Właśnie. To czułem w Europie. Ostrzegano mnie przed wyjazdem, że kelnerzy to gnojki, prawdziwe skurwysyny. Okazało się jednak, że są zupełnie normalni, jakby wcale nie byli kelnerami, ale tylko ich grali. Uśmiechali się i wszystko było jak trzeba.


Charles BukowskI
Śmieję się z bogami.
Rozmowa z Fernandą Pivano
[Wydawnictwo W Podwórku]

Przekład: Krzysztof Filip Rudolf

Tytuł fragmentu od redakcji.


FOTO
fot. Joe Wolberg / Wydawnictwo W Podwórku


Charles Bukowski (1920–1994)
Amerykański poeta i pisarz niemieckiego pochodzenia okrzyknięty ostatnim beatnikiem. Słynął z życia na krawędzi wypełnionego pijaństwem, seksem i grą na wyścigach, co nie przeszkodziło mu stworzyć setek wierszy, kilkudziesięciu opowiadań i sześciu powieści. Pisał od wczesnej młodości, ale dopiero mając 49 lat zaczął utrzymywać się z pisania. Wcześniej imał się dorywczych zajęć, przy czym najdłużej pracował jako listonosz. Dla potrzeb prozy, w której bazował na swej awanturniczej biografii, powołał swe alter ego, outsidera Henry’ego Chinaski. Postać Chinaskiego na dobre weszła do popkultury za sprawą filmów – w Ćmie barowej (1987) wcielił się w niego Mickey Rourke, a w Factotum (2005) Matt Dillon. Chinaski inspirował również postać Hanka Moody’ego, bohatera serialu Californication.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska