Jaguar idzie na wojnę z Teslą

2016-11-15
Jaguar idzie na wojnę z Teslą

Zazdrość producentów samochodów wobec Tesli jest tak ogromna, że wszyscy chcą iść drogą amerykańskiej firmy. Swój pierwszy w pełni elektryczny samochód pokazał na targach w Los Angeles Jaguar. Nazywa się I-Pace.

 

Na razie to koncepcyjne auto, ale szefostwo Jaguara już zapowiedziało, że pojawi się na rynku na pewno w 2018 roku. Można już nawet składać zamówienia na stronie jaguar.com. W przeciwieństwie do zamówień na Teslę nie trzeba wpłacać 1000-dolarowej zaliczki.

 

Jakim autem jest I-Pace? To najmodniejszy w tej chwili na rynku crossover, czyli wóz łączący cechy kombi, auta miejskiego i SUV-a. Został zbudowany na platformie, która w przyszłości posłuży Jaguarowi do konstruowania większych wozów na prąd, w tym sedanów i pełnowymiarowych SUV-ów. I-Pace ma konkurować z takimi bestsellerami jak Infiniti QX30, Mercedes GLA i BMW X1. No i oczywiście z Teslą Model X za oceanem.

 

Jak przystało na samochód koncepcyjny Jaguar postanowił włożyć do I-Pace'a mocny napęd. To silniki elektryczne, które napędzają przednią i tylną oś, o łącznej mocy 400 KM i momencie obrotowym wynoszącym 700 Nm. Z takimi liczbami crossover może być naprawdę fascynującym autem.

 

Kluczowy dla aut na prąd zasięg wynosi w przypadku I-Pace'a 500 km. To mniej więcej tyle samo, co Tesla Model 3, czy Chevrolet Bolt. Większość pojazdów elektrycznych zbliża się w tej chwili do tej granicy lub nawet ją przekracza.

 

I-Pace jest bardzo przestronny i nowoczesny. Baterie zostały tak rozmieszczone w konstrukcji, że nie zabierają miejsca pasażerom z przodu ani z tyłu. Futurystyczna jest deska rozdzielcza, ale można się spodziewać, że w wersji produkcyjnej będzie złagodzona, przypominająca tę z modelu F-Pace. Wyposażenie na najwyższym poziomie (bezpieczeństwo, systemy wspomagania kierowcy) wydaje się być oczywistością.

 

Pierwsze elektryczne Jaguary trafią do klientów w 2 połowie 2018 roku. Do tego czasu Jaguar ma zamiar pokazać kilka kolejnych aut na prąd, które na rynku pojawią się chwilę potem.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska