Alfa Romeo Stelvio: wreszcie crossover od Włochów!

2016-11-16
Alfa Romeo Stelvio: wreszcie crossover od Włochów!

Alfa Romeo bardzo długo kazała nam czekać na swojego crossovera. Wreszcie został zaprezentowany. Nazywa się Stelvio i bazuje na Giulii.

 

Oficjalna prezentacja miała miejsce na targach w Los Angeles (które wyrastają na jedną z ważniejszych imprez na świecie). Wcześniej przez wiele lat dostawaliśmy jedynie zapowiedzi i rendery fanów, jak może wyglądać takie auto. Wreszcie jest, Stelvio to lekko podwyższona i przestronniejsza Giulia, która powstała na tej samej platformie podłogowej co pierwowzór (nazywa się Giorgio).

 

Zaprezentowany przez Włochów samochód to topowa wersja Stelvio, która nazywa się Quadrifoglio Verde. To potwór z silnikiem V6 24v Pojemność skokowa to 2,9 litra, a moc oszałamiające 510 koni mechanicznych (maksymalny moment obrotowy wynosi 600 Nm). Z tych liczb wynikają osiągi: prędkość maksymalna auta wynosi 280 km/h (nie została elektronicznie ograniczona), a przyspieszenie od 0 do 100 km/h 3,9 sekundy. Za przeniesienie napędu odpowiada automatyczna skrzynia biegów QV o ośmiu przełożeniach.

 

W wersji Quadrifoglio Verde dostępny jest kontroler DNA Pro (znany z innych aut Alfy Romeo), którym reguluje się nastawy silnika, zawieszenie i kilka innych parametrów. Jednym ruchem pokrętła programuje się samochód na tryb Dynamic, Natural lub Advanced Efficiency. W najmocniejszej wersji dostępny jest też tryb Race.

 

Alfa Romeo Stelvio dostępna będzie również w innych wersjach silnikowych. Na razie wiadomo, że będzie ją można zamówić z czterocylindrowym silnikiem 2.0, który został wzmocniony turbosprężarką. Wersja 2.0 Ti dysponuje mocą 280 KM, pozwala rozpędzić się do maksymalnych 231 km/h.

 

Pierwsze modele Alfy Romeo Stelvio pojawią się na rynku już na początku 2017 roku. Tym samochodem Włosi chcą przypuścić szturm na rynek amerykański, ale większość produkcji trafi jednak do Europy. Na większego SUV-a Alfy trzeba jeszcze trochę poczekać.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska