Ferrari 250 Gran Turismo Omologato z 1962 – najdroższy samochód w historii?

Ferrari 250 Gran Turismo Omologato z 1962 – najdroższy samochód w historii?

Praktycznie każde Ferrari wyprodukowane w latach sześćdziesiątych, które do czasów obecnych zachowało się w nienaruszonym stanie jest warte całkiem spore pieniądze. Jest jednak wśród nich egzemplarz prawdziwie wyjątkowy, który ma szansę stać się najdroższym samochodem w historii.

Mowa o modelu 250 Gran Turismo Omologato, który został wyprodukowany w 1962 roku jako jeden z zaledwie 39 egzemplarzy. Samochód, oznaczony numerem fabrycznym 3387GT może się pochwalić wyjątkową historią – był używany do jazd testowych przed wyścigami, jest zatem pierwszym Ferrari 250 GTO, który wyjechał na tor wyścigowy. Autem tym jeździli kierowcy zespołu North America Racing Team, między innymi w dwunastogodzinnym wyścigu na torze Sebring w 1962 roku. Kilka miesięcy później kierowca Bob Grossman za kierownicą tego Ferrari zajął szóste miejsce w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans.

 

 

Pod maską Ferrari 250 GTO znajduje się trzylitrowa jednostka z dwunastoma cylindrami w układzie V, która przed laty była w stanie (i zapewne nadal jest) generować moc 310 koni mechanicznych, dzięki którym auto od zera do setki rozpędza się w 6,1 sekundy. Jak na dzisiejsze standardy nie są to wyniki imponujące, ale musimy pamiętać o tym, że mówimy o samochodzie, który został stworzony ponad pięćdziesiąt lat temu!

 

Dodając to wszystko do siebie i dokładając perfekcyjny stan techniczny otrzymujemy samochód, który po prostu nie ma prawa kosztować mało. Cena wywoławcza powala – auto zostanie bowiem wystawione na aukcji za oszałamiającą kwotę 55,8 milionów dolarów! Jeśli ktoś rzeczywiście zdecyduje się wydać takie pieniądze, stanie się posiadaczem najdroższego samochodu w historii. Rekord należy również do Ferrari 250 z 1962 roku, tylko w wersji Berlinetta – w 2014 roku został sprzedany na aukcji za ponad 38 milionów dolarów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska