1341 koni mechanicznych i rekord Nurburgringu - NIO EP9

1341 koni mechanicznych i rekord Nurburgringu - NIO EP9

Chińska firma NextEV, która zajmuje się produkcją samochodów elektrycznych, stworzyła pojazd, który na dzień dobry pobił rekord Nurburgringu w kategorii aut zasilanych prądem.

Supersamochód NIO EP9, czyli pierwsze auto tej marki stworzonej przez firmę NextEV, zaprezentował się światu z prawdziwym przytupem - przejechał bowiem słynną północną pętlę niemieckiego toru Nurburgring w 7 minut i 5,12 sekund, co stanowi nowy rekord w kategorii samochodów elektrycznych i piąty w ogóle. Szybszymi samochodami pozostają jedynie dwa auta marki Radical, Porsche 918 Spyder oraz Lamborghini Aventador LP750-4 SV.

 

 

Tak imponujący wynik przestaje nieco dziwić, gdy przyjrzymy się specyfikacji technicznej NIO EP9. Samochód jest napędzany czterema elektrycznymi silnikami, a każdy z nich ma swoją, dedykowaną skrzynię biegów. Razem generują one moc jednego megawata, który odpowiada około 1341 koniom mechanicznym. Specyfika jednostek elektrycznych sprawia, że wartość momentu obrotowego powala na kolana - wynosi bowiem aż 1480 Nm. Sprint od zera do setki zajmuje NIO EP9 zaledwie 2,7 sekundy, a maksymalna prędkość wynosi aż 313 kilometrów na godzinę - na jej osiągnięcie samochód potrzebuje około szesnastu sekund.

 

Tak imponujące wyniki sprawiają, że pierwszym, co przychodzi do głowy jest bardzo niewielki zasięg, który samochód jest w stanie osiągnąć na jednym ładowaniu. Producenci twierdzą jednak, że po podłączeniu auta do gniazdka na 45 minut jest ono w stanie przejechać następnie 427 kilometrów (co sugeruje zastosowanie akumulatorów rodem z Tesli). Nelson Piquet, były kierowca Formuły 1, który miał okazję testować EP9, wypowiadał się o nim w samych superlatywach.

 

 

Nie jest znana oficjalna cena, jaką NextEV zażyczy sobie za NIO EP9, ale plotki mówią o kwocie 1-1,2 miliona dolarów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska