Nowy SUV Porsche: Majun będzie najmniejszy

Nowy SUV Porsche: Majun będzie najmniejszy

Do największego Caynne'a i mniejszego Macana wkrótce dołączy najmniejszy SUV Porsche. Firma z Zuffenhausen chce wykorzystać maksymalnie popularność tego typu aut, zatem skonstruuje crossovera, który według niepotwierdzonych informacji będzie się nazywał Majun.

SUV, czy crossover? To nie ma największego znaczenia. Oba te typy samochodów schodzą jak świeże bułeczki. Każdy producent dąży więc do tego, żeby mieć w swojej ofercie coś dużego, coś średniego i coś małego: o podwyższonym nadwoziu, pozwalającego wjechać w lekki teren, rodzinnego i wielofunkcyjnego.

 

Także Porsche, które notuje kolejne rekordy sprzedaży. I to nie dzięki legendarnej 911, pozostającej elitarnym sportowcem, ale właśnie dzięki SUV-om: Cayenne'owi i Macanowi. Łącznie w 2015 roku Porsche sprzedało 200 tys. samochodów, z tego 80 tys. Macanów i 73 tys. Cayenne'ów. Kolejne miejsce zajęła Panamera i dopiero za nią 911. Gdyby komuś wydawało się, że to kwestia zaporowej ceny sportowca, jest w błędzie. SUV-y kosztują niemal tyle samo, zwłaszcza Cayenne. Panamera jest nawet droższa. Chodzi raczej o to, że zamożni klienci chcą auta z logiem Porsche, ale pozwalającego bezproblemowo załatwiać wszystko: od zakupów, po rodzinne podróże. A nie tylko się ścigać.

 

Zatem co z tymi, dla których wspomniane auta są za duże? Potrzebują raczej czegoś do miasta, ale równie prestiżowego. Dla nich powstanie Majun (na razie taka nazwa funkcjonuje na giełdzie „dobrze poinformowanych”). Auto będzie mniejsze od kompaktowego Macana, stanie się konkurencją Mini Countrymana, BMW X1 czy nowego Audi Q2.

 

Chodzą słuchy, że Majun ma mieć wiele wspólnego z nadchodzącym Audi Q4 – wersją z opadającym dachem Audi Q5. To o tyle wątpliwe, że samochodem tej wielkości jest właśnie Macan. A w Majunie, którego wizualizacje opracowali Brytyjczycy, chodzi raczej o coś mniejszego.

 

Kiedy samochód pojawi się na rynku, tego oczywiście nie wiadomo, ale wydaje się, że decyzja już zapadła. Tymczasem wkrótce Porsche pokaże odświeżone 911 GT3 i 911 GT2, nowego Cayenne'a i produkcyjne rozwinięcie koncepcyjnego auta elektrycznego Mission E.

 

(Zdjęcie przedstawia twórczą wizję, jak mógłby wyglądać Majun, którą pokazali Brytyjczycy. W rzeczywistości to fotografia Fiata 500X)

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska