Ford zbudował "Fabrykę Pogody". Mróz lub upał na życzenie

2016-11-25
Ford zbudował "Fabrykę Pogody". Mróz lub upał na życzenie

Czy chcielibyście mieć możliwość wyboru odpowiadającej wam pogody w dowolnym dniu w roku? Taką sposobność mają inżynierowie Forda pracujący w nowym obiekcie „Weather Factory”, w którym nowe modele samochodów testowane są w najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych występujących na całym świecie.

Wysokości powyżej Mont Blanc, czyli najwyższego szczytu Alp, prędkość wiatru i samochodu wynosząca nawet 250 km/h, zamieć śnieżna, palące słońce, ulewa – to tylko niektóre z warunków symulowanych w zaawansowanym ośrodku testowym Environmental Test Centre.

 

Ośrodek testowy w Kolonii w Niemczech, zbudowany nakładem milionów euro, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem motoryzacyjnym na świecie. Można w nim po raz pierwszy odtworzyć warunki atmosferyczne panujące na wysokości 5 200 metrów, a także ekstremalne temperatury od -40°C (średnia temperatura zimowa we wschodniej Syberii) do +55°C, czyli zaledwie o 1,7°C mniej, niż wynosi najwyższa temperatura powietrza zanotowana na świecie. Inżynierowie mogą również symulować wilgotność wynoszącą 95 procent.

 

– Dzięki pierwszym tego typu funkcjom w branży motoryzacyjnej, jak możliwość przeprowadzania testów w warunkach panujących na dużych wysokościach czy symulowania intensywnych opadów śniegu, nowy ośrodek oferuje narzędzia dające nam możliwość opracowywania najlepszych samochodów w klasie – powiedział Joe Bakaj z Ford of Europe.

 

Ośrodek, który zostanie w pełni oddany do użytku w przyszłym roku, umożliwi inżynierom pracę nad nawet dziewięcioma różnymi samochodami jednocześnie, testując podzespoły odpowiedzialne za komfort i bezpieczeństwo, a także sprawność operacyjną aut w zakresie działania układu elektrycznego, układu hamulcowego i klimatyzacji. Najnowsze modele będą również sprawdzane pod kątem uciągu ciężkich ładunków.

 

W ośrodku zajmującym powierzchnię 5 500 metrów kwadratowych znajdują się dwa tunele powietrzne, laboratorium testów na dużych wysokościach oraz cztery komory klimatyczne przeznaczone do testów w różnych temperaturach, z których trzy umożliwiają również testy wilgotności. Testowane będą tu również modele Forda wchodzące w skład rozszerzonej gamy samochodów sportowych i aut o wysokich osiągach, obejmującej Focusa RS, Focusa ST i Mustanga - modele te będą sprawdzane przy wietrze wiejących w wysokimi prędkościami. W „Weather Factory” inżynierowie będą mogli ocenić wydajność wszystkich modeli z napędem na przednie, tylne i wszystkie koła.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska