Maserati Alfieri – pierwszy elektryk z trójzębem na grillu

Maserati Alfieri – pierwszy elektryk z trójzębem na grillu

Firma Maserati niedawno ogłosiła, że w 2020 roku rozpocznie sprzedaż swojego pierwszego, napędzanego wyłącznie energią elektryczną, samochodu. Został on ochrzczony mianem Alfieri i teraz dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał.

Sam model Alfieri nie jest niczym całkowicie nowym – został on zaprezentowany na autosalonie w Genewie w 2014 roku jako dwumiejscowy model koncepcyjny. Wersja elektryczna nie będzie też jedyną, jaka trafi do sprzedaży – Maserati w 2019 roku chce wypuścić na rynek Alfieri wyposażone w konwencjonalny napęd (pod maskę ma trafić jednostka V6). Menadżer z Maserati, Peter Denton, stwierdził, że Alfieri „został zaprojektowany jako potencjalny rywal dla Porsche 911, ale będzie od niego większy – to raczej auto w stylu Jaguara F-Type”.

 

 

Pierwotnie planowano, żeby do Alfieri trafił większy silnik – chciano wyposażyć go w silnik V8, ale ze względu na wymogi dotyczące ochrony środowiska Maserati porzuciło ten pomysł i postanowiło zastosować mniejszą, z pewnością o wiele bardziej ekologiczną, V-szóstkę. Jeśli zaś chodzi o wersję elektryczną, to oprócz wyglądu nie wiemy zbyt wiele – firma Maserati nie podzieliła się jak dotąd specyfikacją techniczną ani osiągami. Skoro jednak mamy do czynienia ze sportowym samochodem z włoskim rodowodem, to spodziewamy się czegoś naprawdę mocnego.

 

Producenci samochodów z różnych powodów coraz chętniej decydują się na produkcję pojazdów z napędem elektrycznym, a w niektórych sytuacjach efekty są iście imponujące – jak choćby w przypadku chińskiego supersamochodu NIO EP9, który pobił rekord przejechania północnej pętli Nurburgringu w swojej kategorii.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska