Nikola One – ciężarówka rewolucyjna

2016-12-05
Nikola One – ciężarówka rewolucyjna

Gdy piszemy o elektrycznych pojazdach, zwykle dzieje się to w kontekście “super, ale za kilka lat”. Szefowie firmy Nikola Motor dowodzą, że nie interesują ich rozwiązania, które mogą okazać się przełomowe w przyszłości, a już w tym momencie.

Samochody z napędem elektrycznym potrafią zachwycić, ale mają jeden problem, przez który przegrywają na starcie z tymi pojazdami, które są wyposażone w silnik spalinowy. Mowa rzecz jasna o dystansie, jaki są w stanie przejechać na jednym ładowaniu baterii. Niestety, zapewne kilka lat minie, zanim auto elektryczne będzie można równie łatwo i szybko naładować tak, jak teraz tankuje się tradycyjny pojazd.

 

Inżynierowie z firmy Nikola Motors (Nikola to imię słynnego Tesli) postanowili zastosować w swojej ciężarówce silnik elektryczny, wspierany przez ogniwa wodorowe. Dzięki temu pojazd, który został oficjalnie zaprezentowany w Salt Lake City kilka dni temu, jest w stanie na jednym ładowaniu przejechać imponujący dystans niemal 2000 kilometrów! Jego dodatkowym, niewątpliwym atutem jest fakt, który z pewnością ucieszy ekologów – dzięki zastosowanemu napędowi samochód nie emituje dwutlenku węgla.

 

 

 

CEO Nikola Motors, Trevor Milton, zarzeka się, że ciężarówka trafi na drogi w 2020 roku – na razie problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury, jednak Stany Zjednoczone i Kanada pracują nad jej rozwojem.

 

Nikola One nie jest pierwszą innowacyjną ciężarówką, która pojawia się na naszej stronie – w przeszłości informowaliśmy między innymi o pomyśle Mercedesa, który pracuje nad wprowadzeniem autonomicznych pojazdów tego typu. Nam jednak bardziej podoba się ciężarówka, którą niedawno przetestował nasz redakcyjny kolega, Rafał Jemielita.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska