Jeszcze mocniejszy Seat Leon Cupra

2016-12-06
Jeszcze mocniejszy Seat Leon Cupra

Seat podbija stawkę. Podkręca swój najszybszy i najbardziej emocjonujący model Leona Cuprę do niewiarygodnych 300 konie mechanicznych. Czy taki był plan, czy Hiszpanom po prostu uciekła konkurencja i postanowili ją gonić?

Hot-hatche sprzedają się jak świeże bułeczki. Dają odczucia poruszania się wyścigówką, a są (stosunkowo) niedrogie. Kosztują tylko nieco więcej niż najbardziej wypasione ich pierwowzory.

 

Leon Cupra zawsze był mocny. W najnowszej odsłonie miał już 265, 280 i 290 KM. Jednak Hiszpanie postanowili dodać jeszcze 10. Teraz Cupra ma ich równe 300 oraz 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego (1800-550 obrotów). Zmieniono kilka szczegółów w dwulitrowym silniku TSI, a przy okazji dodano aktywne zawieszenie DCC (cztery tryby pracy), a w wersji kombi (Cupra ST) napęd na 4 koła. Osiągi nie zostały jeszcze przez Seata potwierdzone, ale mówi się o 5,7 sekundy do setki.

 

Jak prezentuje się teraz najnowsza Cupra na tle konkurencji? Zaznaczmy, że jest ona ogromna! Honda Civic Type R najnowszej generacji ma dokładnie tyle samo koni, co Seat i dokładnie to samo przyspieszenie do setki. Volkswagen, który jest właścicielem Seata, ma Golfa R, który także generuje 300 KM. Ford Focus RS jest szybszy, ma 350 KM i napęd na cztery koła w standardzie (dopiero od ostatniego wcielenia).


Z innej bajki są hot-hatche marek premium, które potrafią kosztować dwa lub nawet trzy razy tyle, co dotąd wymienione auta. Audi RS3 najnowszej generacji ma 400 KM, Mercedes A45 AMG 4 Matic napęd na cztery koła i 360 KM. Z kolei BMW M 135i 326 KM i napęd na tył.

 

Jak widać, wybór jest ogromny i można mieć z nim prawdziwy kłopot. Te auta są bowiem naprawdę emocjonujące.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska