Nowa Toyota GT86: będzie 250 KM?

2016-12-12
Nowa Toyota GT86: będzie 250 KM?

Jeszcze troszkę trzeba będzie na to poczekać, ale powstanie następca bardzo chwalonego roadstera Toyoty GT86. Obecny model ma 200 KM i napęd na tył. Czy kolejny naprawdę radykalnie podbije stawkę?

Tylnonapędowe coupe Toyoty o mocy 200 KM powstało z myślą o fanach szybkiej jazdy, którzy kochają motoryzację. Specjalnie dla nich Toyota Motorsport GmbH opracowała wyścigową wersję GT86 CS-Cup i organizuje w Niemczech puchar modelu na słynnym torze Nürburgring. W przyszłym roku w salonach pojawi się wersja po face liftingu. Carl Schlicht, prezes Toyota Motor Europe, zapowiedział w wywiadzie dla autocar.co.uk, że w najbliższych latach Toyota planuje wprowadzić na rynek drugą generację modelu.

– Zdecydowaliśmy, że ruszamy z pracami nad nowym modelem GT86. Już niedługo wyznaczymy głównego inżyniera – wyjawił Carl Schlicht.

Ręka w rękę z Subaru


Schlicht nie potwierdził oficjalnie, że Toyota będzie kontynuowała współpracę z Subaru, jednak wiele wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Bliźniaczym modelem GT86 pierwszej generacji jest Subaru BRZ. – Czy będziemy dalej współpracować z Subaru? Nie wiem tego. Ale jeśli mamy dalej trzymać się podstawowego założenia, że budujemy samochód z nisko umocowanym silnikiem, to nie mamy innej opcji. Jest wiele powodów, żeby się z naszym partnerem nie rozstawać – powiedział Schlicht.

Kluczowym rozwiązaniem w GT86 jest opracowany przez Subaru płaski, nisko zamocowany silnik typu bokser, o 4 cylindrach w dwóch rzędach. Silnik ten wyróżnia się efektywnym chłodzeniem i nisko położonym środkiem ciężkości, co znacząco przekłada się na jakość prowadzenia.

Carl Schlicht stwierdził też, że mało prawdopodobna jest wersja GT86 ze składanym dachem. – Raczej nie zrobimy wersji cabrio. Dealerzy oczywiście chcieliby taki samochód, ale mamy tyle innych priorytetów, że nie wystarczy czasu na prace nad drugim typem nadwozia – powiedział.

Nowe sportowe Toyoty


Toyota wiąże duże nadzieje z linią sportowych samochodów. W najbliższych latach do kompaktowego GT86 ma dołączyć większe coupe, które uważane jest powszechnie za następcę Supry. Wiele wskazuje na to, że będzie przypominał ekscytujący koncept FT-1. Nowy model powstaje we współpracy z BMW, a jego bliźniaczym modelem będzie następca roadstera Z4.

Na horyzoncie pojawił się też już trzeci kandydat do sportowej linii japońskiej marki. Subkompaktowe coupe S-FR Concept, pokazane na targach w Tokio w 2015 roku, powstało z myślą o młodych kierowcach, którzy chcą stawiać pierwsze kroki na torach wyścigowych. Powstanie wersji produkcyjnej tego auta jest więcej niż prawdopodobne.

 

Źródło: Mototarget.pl

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska