Atak na rekord – czy uda się pojechać 1300 km/h?

Atak na rekord – czy uda się pojechać 1300 km/h?

15 października 1997 roku Andy Green pobił rekord świata w prędkości poruszania się pojazdem po lądzie – kierowany przez niego ThrustSSC rozpędził się wówczas do 1228 kilometrów na godzinę.

Od tamtego dnia rekord ten pozostał niepobity. Ekipa odpowiedzialna za to dokonanie postanowiła w imponujący sposób uczcić jego okrągłą rocznicę – twórcy chcą bowiem przegonić samych siebie. Pojazd, który ma tego dokonać otrzymał nazwę BloodhoundSSC, a jego konstruktorem (tak samo jak w przypadku ThrustaSSC) jest Richard Noble. Za sterami tego niesamowitego bolidu ponownie zasiądzie Andy Green.

 

Miejscem, w którym ma dojść do próby pobicia rekordu prędkości będzie pustynia Hakskeen Pan w Republice Południowej Afryki. Prędkością, w osiągnięcie której celują autorzy projektu jest 800 mil na godzinę, co przelicza się na 1287 kilometrów na godzinę. Jeśli Andy'emu Greenowi faktycznie uda się tak rozpędzić Bloodhounda, najprawdopodobniej nie będzie to jego ostatnie słowo – podobno pojazd został zaprojektowany tak, aby był w stanie wykręcić trudne do wyobrażenia tysiąc mil na godzinę, czyli 1609 kilometrów!

 

Zobaczcie film zapowiadający to wydarzenie:

 

 

Najpierw jednak pojazd musi zostać ukończony. We wrześniu 2015 roku został zaprezentowany egzemplarz próbny, wykonany aby sprawdzić czy wszystkie 3500 części idealnie do siebie pasuje. Następnie testy przejdzie odrzutowy silnik produkcji Rolls-Royce'a o oznaczeniu EJ200 (ten sam, który napędza samoloty Eurofighter Typhoon). Jeśli testy „wolnej jazdy” (co w przypadku Bloodhounda określono na 354 km/h) w Anglii wypadną pomyślnie, pojazd rozstanie przetransportowany do Republiki Południowej Afryki, gdzie stanie przed ostateczną próbą. Aby rekord świata został uznany, Bloodhound musi uzyskać pożądaną prędkość dwukrotnie, w odstępie czasowym nieprzekraczającym 40 minut.

 

Jak sądzicie, czy ambitnej ekipie uda się pobić swój własny rekord sprzed niemal 20 lat? O tym przekonamy się w październiku 2017 roku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska