Jak wygląda transport najdłuższego ładunku na świecie?

Jak wygląda transport najdłuższego ładunku na świecie?

Przed Duńczykami stanęło niezwykle trudne, a dla wielu z pewnością wręcz niewykonalne zadanie – bo jak inaczej określić transport ogromnej łopaty wirnika elektrowni wiatrowej?

Jeśli kiedykolwiek musieliście zorganizować przeprowadzkę i zastanawialiście się, jak zmieścić kanapę do samochodu osobowego, pomyślcie jak niewielki był to problem w porównaniu do tego, przed którym stanęli Duńczycy. Rzeczony ładunek stanowił kolosalne wyzwanie logistyczne – ogromny fragment elektrowni wiatrowej mierzy bowiem niemal 90 metrów. Przygotowania do przewiezienia łopaty wirnika z fabryki turbin wiatrowych w miejscowości Lunderskov na farmę w okolicy Aalborga zajęły dziewięć miesięcy – w tym czasie grupa ludzi doświadczonych w transportach wielkogabarytowych analizowała całą sytuację i sporządzała odpowiednie obliczenia.

 

Niecodzienne przedsięwzięcie w końcu dostało zielone światło i ładunek ruszył w ponad dwustukilometrową drogę po publicznych duńskich drogach. W tym przypadku jazda dookoła mijanych rond nie wchodziła w grę – można było jedynie przejechać przez środek.

 

Zobaczcie, jak wyglądała cała skomplikowana procedura transportu:

 

 

Duńczykom swoim dokonaniem udało się pobić rekord – nikt nigdy wcześniej nie przewoził publicznymi drogami tak długiego elementu. Ogromna przyczepa z łopatą wirnika została wprawiona w ruch dzięki ciągnikowi produkcji firmy MAN z serii TGX, a całość mierzyła ponad sto metrów! Nie było to jednak jedynym problemem odpowiedzialnych za całe przedsięwzięcie – transport miał wysokość niespełna czterech i pół metra, przez co pod niektórymi mijanymi po drodze mostami mieścił się jedynie o włos.

 

Producenci łopaty wirnika są bardzo dumni ze swojego dzieła – twierdzą, że pojedynczy wiatrak jest w stanie wyprodukować ilość prądu wystarczającą do zasilenia dziesięciu tysięcy domów, a dziesięć zaspokoi potrzeby energetyczne całego miasta.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska