Wypożyczalnia miejskich samochodów wystartuje w Warszawie

Wypożyczalnia miejskich samochodów wystartuje w Warszawie

W ciągu ostatnich kilku lat dużą karierę zrobiły w Warszawie miejskie rowery Veturilo. Prawdopodobnie już w przyszłym roku na podobnej zasadzie mieszkańcy stolicy będą mogli wypożyczać samochody.

W niektórych zachodnich miastach to już popularne. Nazywa się carsharing. Wypożyczalnie miejskich samochodów są dostępne m.in. we Włoszech i Francji. Prym wiodą oczywiście rozwinięci Niemcy. Za naszą zachodnią granicą systemy carsharingowe mają już „na stanie” około miliona samochodów.

 

Teraz wypożyczalnia miejskich samochodów ma wystartować w Warszawie. Plany znane są już od jakiegoś czasu. Teraz radni z warszawskiej komisji infrastruktury wydali na to zgodę. Pora na kolejny, najważniejszy, etap przygotowań – wybór operatora systemu. Miasto czeka na chętnych inwestorów wymaga, żeby to potencjalny operator poniósł pełne koszty – zakup samochodów. Niestety na razie nie ma mowy o samochodach elektrycznych, ale plany są takie, że „elektryki” z czasem będą do systemu wprowadzane.

 

Po co Warszawie te samochody, poza tym, że fajnie mieć w stolicy takie rozwiązanie? Według ekspertów mają one paradoksalnie zmniejszyć ruch na ulicach Warszawy. Obecnie na każdy tysiąc mieszkańców w stolicy Polski przypada aż 640 aut. Oczywiście wszyscy kochamy swoje samochody, ale trzeba przyznać, że czasami wygodniej byłoby nie musieć ciągnąć ich ze sobą wszędzie.

 

Na początek w systemie będzie dostępnych kilkaset aut, liczba waha się od 300 do 500 sztuk. A cena? Zabawna – od złotówki do 1,60 zł za minutę korzystania z miejskiego samochodu. Wypożyczalnie będą znajdowały się w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Mokotowie, Żoliborzu, Pradze, Grochowie i Saskiej Kępie.

 

Jasne, podryw na miejski samochód jako opcja raczej odpada. Ale od czego jest dobra gadka. Samochodowe Veturilo ma być po prostu użyteczne, wygodne i uwolnić nas od wsiadania do zatłoczonych tramwajów, kiedy trzeba gdzieś szybko podjechać, a akurat nie ma pod ręką własnego auta.

 

fot. mariordo59/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska