FUNTER – nowe dzieło polskich inżynierów

FUNTER – nowe dzieło polskich inżynierów

Mocny jak samochód ciężarowy, lekki i zwrotny jak auto sportowe – polscy inżynierowie z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie we współpracy z firmą AMZ z Kutna zaprezentowali światu swoje najnowsze dzieło, czyli FUNTER-a.

Projekt stworzenia FUNTER-a ruszył w styczniu 2013 roku. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na niego łącznie ponad 7,5 miliona złotych w dwóch turach – pierwszą na „Wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych”, drugą zaś na „Opracowanie i badania związane z zastosowaniem innowacyjnych zespołów celem podwyższenia parametrów i funkcjonalności pojazdu wielofunkcyjnego”. Jak zatem prezentuje się efekt finalny? Przekonajcie się o tym na własne oczy:

 

 

Wygląd pojazdu jest sprawą mocno dyskusyjną, ale z racji tego, że FUNTER ma spełniać role typowo użytkowe, nie będziemy się na nim skupiać. Co w takim razie z funkcjonalnością? Twórcy zgodnie twierdzą, że ich dzieło jest w stanie bezproblemowo poruszać się po terenach wyżynnych, nizinnych, piaszczystych oraz bagiennych. Zabudowa może być w sporym zakresie modyfikowana, więc pojazd da się przystosować do różnych ról, np. straży pożarnej czy też wozu sanitarnego.

 

FUNTER jest długi na 4,8, szeroki na 2,45, a wysoki na 2,25 metra. Rozstaw osi został zaprojektowany na 3,6 metra, a prześwit podwozia wynosi nawet 60 centymetrów. To, co czyni pojazd wyjątkowym jest nowoczesny system skrętu 4WS, będący wynalazkiem polskich inżynierów. Umożliwia on równoczesne sterowanie przednimi, jak i tylnymi kołami, dzięki czemu FUNTER ma być pojazdem niezwykle zwrotnym oraz doskonale radzącym sobie w trudnym terenie.

 

Dzieło polskich inżynierów przeszło już poważny test sprawnościowy – brało udział w próbach na poligonie w Drawsku Pomorskim w ramach manewrów Anakonda 2016. Przedstawiciele PIMOT są zdania, że rozpoczęcie seryjnej produkcji FUNTER-a jest jak najbardziej możliwe.

 

Jak uważacie, czy FUNTER to projekt, który ma szansę sprawdzić się w warunkach bojowych?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska