Rekord prędkości na polskim motocyklu!

2016-12-29
Rekord prędkości na polskim motocyklu!

Miłośnik motocykli marki Junak, Karol Najmowicz, pobił rekord prędkości w jeździe jednośladem polskiej produkcji. Poprzedni obowiązywał od 1959 roku!

Przez ponad 50 lat rekordzistą w tej dziedzinie był Franciszek Stachewicz, który 15 kwietnia 1959 roku na trasie nieopodal Malborka rozpędził się seryjnym Junakiem z silnikiem o pojemności 350 centymetrów sześciennych do 149,3 kilometrów na godzinę.

 

 

Karol Najmowicz od najmłodszych lat interesował się motocyklami, a szczególnie upodobał sobie Junaka, czyli jedyny produkowany po drugiej wojnie światowej polski jednoślad z silnikiem czterosuwowym. Z czasem zaczął myśleć o pobiciu rekordu Stachewicza. Nie było to proste zadanie, ponieważ pan Franciszek wycisnął z Junaka maksimum jego możliwości. Karol Najmowicz musiał więc odpowiednio zmodyfikować silnik motocykla, a właściwie – jak sam przyznaje w filmie – zbudować go samemu niemal od podstaw. Z fabryczną jednostką napędową pobicie rekordu nie byłoby po prostu możliwe. Podobnie jak Stachewicz, zadbał również o aerodynamikę.

 

Chociaż do rekordowej – udanej! – próby doszło w drugiej połowie czerwca, to dopiero teraz został opublikowany film, dokumentujący całe przedsięwzięcie. Karolowi Najmowiczowi udało się pobić rekord Franciszka Stachewicza o zaledwie 2 kilometry na godzinę – rozpędził swojego zmodyfikowanego Junaka do 151,3 km/h.

 

 

Franciszek Stachewicz nie mógł niestety zobaczyć tego osiągnięcia na własne oczy – zasłużony motocyklista zmarł bowiem pod koniec listopada 2014 roku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska