2017-01-02
Dakar 2017 wystartował!

Po raz dziewiąty w Ameryce Południowej i po raz trzydziesty dziewiąty w historii – dziś startuje najtrudniejszy, najbardziej wymagający i przy tym prestiżowy rajd na świecie, czyli Dakar 2017.

W tegorocznej edycji weźmie udział 491 zawodników, którzy będą starali się jak najszybciej dojechać do mety różnymi pojazdami. W rajdzie pojedzie 146 motocykli, 83 samochody, 50 ciężarówek i 37 quadów. Na trasie zobaczymy dziesięciu Polaków – czterech motocyklistów (Kuba Piątek, Maciej Berdysz, Paweł Stasiaczek oraz debiutant Adam Tomiczek – wszyscy KTM 450), dwóch quadowców (Rafał Sonik i Kamil Wiśniewski – obaj Yamaha Raptor 700), Kuba Przygoński za kierownicą Mini, Sebastian Rozwadowski w Toyocie Hilux Benediktasa Vanagasa oraz dwóch mechaników pokładowych - Darek Rodewald z pierwszej pozycji listy zgłoszeń ciężarówek i debiutant Michał Wrzos.

 

Teoretycznie największe szanse na uzyskanie najlepszego wyniku ma Rafał Sonik, chociaż będzie musiał się zmierzyć z nie byle jakim przeciwnikiem – będzie nim Josef Macháček, który w przeszłości pięciokrotnie triumfował w kategorii quadów. Sonik musi także uważać na Chilijczyka Ignacio Casale. Rajd jednak nie zaczął się dla Polaka pomyślnie – już na pierwszym odcinku specjalnym zaliczył wywrotkę i dojechał do mety jako dwudziesty piąty. Na siedemnastej lokacie uplasował się za to Kamil Wiśniewski.

 

Wśród uczestników nie brakuje wielkich nazwisk, do których z pewnością należy zaliczyć dwunastokrotnego triumfatora Dakaru Stephane’a Peterhansela, a także byłych rajdowych mistrzów świata – Sebastiana Loeba i Carlosa Sainza oraz pięciokrotnego zwycięzcę w kategorii motocykli, Cyrila Despresa.

 

Dakarowy weteran, a obecnie dyrektor rajdu, Hiszpan Marc Coma twierdzi, że będzie to „najtrudniejsza edycja od czasu, gdy Dakar odbywa się w Ameryce Południowej". Kierowcy mają do przejechania prawie 9000 kilometrów. Rajd wystartował ze stolicy Paragwaju – Asuncion, a rywalizacja zakończy 14 stycznia w argentyńskim Buenos Aires.

 

foto: Red Bull

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska