Volkswagen pokazał spadkobiercę „Ogórka”!

2017-01-10
Volkswagen pokazał spadkobiercę „Ogórka”!

Długo zapowiadany, duchowy spadkobierca jednego z najbardziej kultowych modeli Volkswagena nareszcie ujrzał światło dzienne. I.D. Buzz, bo taką nazwę nosi busik, został zaprezentowany podczas trwającego Moto Show w Detroit.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Volkswagen pokazuje koncept czerpiącego garściami ze stylu retro – rok wcześniej światło dzienne ujrzał Budd-e. Największą inspiracją dla I.D. Buzz był Volkswagen T1, który stał się jednym z symboli popkultury.

 

Patrząc na I.D. Buzza można się dopatrzeć elementów kojarzących się z busem sprzed kilkudziesięciu lat, ale technologicznie jest to samochód niezwykle nowoczesny. Chociaż auta tego typu nie są raczej kojarzone z osiąganiem dużych prędkości, to w przypadku tego modelu będzie to możliwe. Busik jest bowiem napędzany dwoma silnikami elektrycznymi (po jednym dla każdej osi), które łącznie generują moc aż 369 koni mechanicznych. Ze względu na specyfikę jednostek, sprint do setki trwa zaledwie około 5 sekund.

 

Krasnoludek umiejscowiony na desce rozdzielczej kręcił się wokół własnej osi – siedział na poduszce magnetycznej

 

Imponujący jest także deklarowany przez Volkswagena zasięg, jaki samochód jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu – wynosi on bowiem około 440 kilometrów, a ogniwa można naładować do ponad 80% w około 30 minut. Nie ma jednak pewności do tego, czy samochód w takiej wersji trafi do produkcji – mówi się, że gdy I.D. Buzz trafi do salonów, będzie wyposażony w akumulator o pojemności 83 kWh (zamiast 111) oraz napęd na tylną oś.

 

I.D. Buzz to nie jedyny ciekawy model, który został zaprezentowany na tegorocznym Moto Show, odbywającym się w Detroit – wcześniej informowaliśmy o nowym Lexusie LS, luksusowym Audi Q8, a także wyjątkowym modelu Kia, czyli Stingerze.

 

foto: Rafał Jemielita

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska