Elektryczny rekord na Pikes Peak

Elektryczny rekord na Pikes Peak

Pikes Peak to z pewnością jedno z bardziej interesujących miejsc w Ameryce. Od równo stu lat trasa wiodąca na szczyt tego wierzchołka w Górach Skalistych przyciąga fanów motoryzacji z całego świata jako arena Pikes Peak International Hill Climb.

Na liczącej niespełna 20 kilometrów trasie wiodącej na szczyt, którego wysokość bezwzględna wynosi 4302 metry nad poziomem morza, po raz pierwszy ścigano się już w 1916 roku. Najlepszy wówczas wynik uzyskał Rea Lentz, który dotarł na metę w czasie 20 minut i 55 sekund. Po stu latach najlepszym udało się skrócić ten czas o ponad połowę.

 

Gdy w 2012 roku do udziału w wydarzeniu zostały dopuszczone samochody elektryczne, od razu dołączyły do górnej części stawki. Rok później napędzany energią elektryczną pojazd kierowany przez Rhysa Millena zajął drugie miejsce w generalnej klasyfikacji, ustępując jedynie rewelacyjnemu wówczas Sebastianowi Loebowi - Francuz za kierownicą Peugeota 208 T16 ustanowił wtedy rekord, pokonując trasę w 8 minut i 13 sekund.

 

Chociaż wyczyn Loeba nadal pozostaje niepobity, to jednak Rhys Millen nie ustaje w biciu swoich własnych dokonań. Podczas tegorocznej edycji Pikes Peak International Hill Climb poprawił swój poprzedni rekord w klasie samochodów elektrycznych - dotarł na metę w czasie 8:51.445. Zobaczcie, jak wyglądał przebieg całego rekordowego przejazdu:

 

 

 

Rhys Millen wywodzi się z bardzo motoryzacyjnej rodziny - jego ojciec Rod także zajmował się ściganiem (jak również brat ojca, Steve), a oprócz tego także konstruowaniem pojazdów. Młodszy brat Ryan na co dzień zajmuje się driftem. Samochód, którym Rhys dojechał na szczyt Pikes Peak w rekordowym czasie to Drive eO PP100 - jednostka napędowa tego pojazdu składa się z zestawu baterii oraz aż siedmiu silników elektrycznych, które w sumie generują moc prawie 1600 koni mechanicznych.

 

Jak uważacie, czy w przyszłości samochód elektryczny pobije rekord należący do Sebastiana Loeba?

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska