Autonomiczna ciężarówka z gwiazdą na masce

Autonomiczna ciężarówka z gwiazdą na masce

Ciężarówka prowadzi się sama, a kierowca w tym czasie zajmuje się przeglądaniem Facebooka na telefonie lub po prostu odpoczywa - być może już za kilka lat taki widok będzie codziennością na drogach.

Producenci samochodów coraz bardziej skupiają się na zaimplementowaniu opcji autopilota w swoich wyrobach. Jak na razie próby te próby kończą się skrajnymi efektami - w drugiej połowie 2015 roku jeden z modeli Tesli przejechał w trybie automatycznym przez całe Stany Zjednoczone bez stłuczki czy chociażby zadrapania, ale kilka miesięcy później głośnym echem odbił się wypadek samochodu od tego samego producenta. Niestety, pasażerowi nie udało się przeżyć.

 

Czy tego chcemy czy nie, wcześniej czy później autopilot w samochodach będzie opcją coraz powszechniejszą, skoro do tego tematu podchodzą na poważnie tacy ludzie, jak Elon Musk czy też szefowie Google’a. Do gry dołączają także producenci, którzy do tej pory byli kojarzeni wyłącznie z tradycyjnymi samochodami. Mowa w tym przypadku o Mercedesie, który zaprezentował prototyp autonomicznej ciężarówki. Wyprodukowany przez niemieckiego producenta pojazd różni się znacznie od tradycyjnych samochodów ciężarowych już na pierwszy rzut oka - został pozbawiony tradycyjnych reflektorów, a ich rolę pełni mnóstwo diod LED rozmieszczonych na całej masce i krańcach zderzaka.
Za bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego odpowiada skomplikowany system kamer i czujników, który nosi nazwę Highway Pilot System. Sensory nieustannie skanują drogę, a informacja o tym, co rejestrują jest aktualizowana co kilka milisekund. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kierowca w dowolnej chwili chwycił za kierownicę i przejął kontrolę nad pojazdem.

 

Prototyp nosi nazwę Mercedes-Benz Future Truck 2025, co pokazuje, że jeszcze kilka lat musi minąć, zanim zobaczymy niemiecką autonomiczną ciężarówkę na drodze. Oczywiście tak się stanie, jeśli wszystko pójdzie po myśli inżynierów i wszystkie testy autopilota zakończą się sukcesem.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska