Pierwszy samochód do 3 tysięcy

2017-02-22
Pierwszy samochód do 3 tysięcy

Czy dysponując budżetem, który w wielu przypadkach nie byłby wystarczający na kupno kompletu opon do samochodu, można kupić całe auto, które nie rozpadnie się po kilku kilometrach?

Zadanie nie jest rzecz jasna łatwe, ale jak najbardziej wykonalne. Jeśli jednak decydujemy się na kupno samochodu za 3 tysiące złotych, musimy sobie zdawać sprawę z pewnych ograniczeń – auta, które przyjdzie nam oglądać swoją młodość będą miały dawno za sobą, nie ma też co liczyć na marki kojarzące się z segmentem premium. Dobrym pomysłem byłoby zwiększenie budżetu, ale powstrzymamy się od takiej sugestii, nie jesteśmy wszak na forum miłośników sprzętu audio. Oto nasze propozycje na tani pierwszy samochód.

 

Fiat 126p

Kupienie popularnego „Malucha” to dobry pomysł, i to z kilku powodów. Przede wszystkim jest to auto, które z czasem będzie zyskiwało na wartości (jeśli oczywiście zostanie zachowane w dobrym stanie), więc jeśli za jakiś czas będziemy chcieli je sprzedać, z pewnością nie stracimy. Poza tym w czasach, gdy na ulicach dominują niemal identyczne, przeważnie srebrne kompakty, nie sposób nie uśmiechnąć się na widok poczciwego „Kaszlaka”. W obecnych czasach jazda Fiatem 126p nie jest kwestią biedy i braku możliwości kupienia czegoś lepszego, a wyboru.

 

Fiat Seicento

Duchowy następca „Malucha” to samochód w naszym kraju nieco zapomniany, chociaż niedawno miał swoje 5 minut w mediach za sprawą wypadku kolumny rządowej. Seicento to dobry pomysł na auto do miasta – jego gabaryty pozwolą zająć ciasne miejsca parkingowe, a eksploatacja nie powinna być zbyt kosztowna. Szukajmy egzemplarzy z polskich salonów – przy odrobinie szczęścia być może uda nam się trafić na Seicento od pierwszego właściciela.

 

Volkswagen Golf II

Wielu pewnie się oburzy na tę propozycję – wszak Golfy to obok starszych modeli BMW samochody często kojarzone z młodzieńcami, którzy lubią jeździć przede wszystkim głośno i mało uważnie. Za 3 tysiące można co prawda kupić przedstawiciela trzeciej generacji, ale my polecamy „dwójkę” – jest zdecydowanie ładniejsza i ma w sobie ten specyficzny urok lat osiemdziesiątych, co w tym przypadku jest oczywiście zaletą.

 

Peugeot 106

W artykule opisującym samochody za 8 tysięcy złotych wspominaliśmy o modelu 206, a w przypadku mniejszego budżetu polecamy jego mniejszego kuzyna. Peugeot z powodu stereotypów dotyczących awaryjności marek francuskich nie jest marką pożądaną na rynku wtórnym, co w tym przypadku działa na naszą korzyść. Za 3 tysiące złotych będziemy w stanie kupić 106 wyprodukowaną pod koniec ubiegłego stulecia i jeśli tylko stan tylnej belki okaże się dobry, auto powinno nam dobrze służyć.

 

Daewoo Lanos

Ach, Lanos. Nie jest to samochód, o którym młodzi kierowcy śnią po nocach, ale jeśli w grę wchodzi budżet wynoszący 3 tysiące złotych, trzeba wziąć pod uwagę tego weterana polskich dróg. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje całkiem spora szansa na egzemplarz od pierwszego właściciela, który zapewne chce się go pozbyć z powodu zaawansowanego wieku. Duża część Lanosów jest wyposażona w instalacje LPG – silniki benzynowe były bowiem dość paliwożerne. Jeśli chcemy tanio kupić samochód na co dzień i nie interesuje nas renoma marki (co w przypadku takiego budżetu byłoby dość osobliwe), jest to jeden z najlepszych pomysłów.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska