Kwitnie proceder nielegalnej sprzedaży punktów karnych

Kwitnie proceder nielegalnej sprzedaży punktów karnych

Dziennik “Rzeczpospolita” informuje, że w ostatnim czasie prawdziwą furorę robi nielegalny sposób na pozbycie się punktów karnych.

Coraz większą popularność zdobywa w sieci akcja “Sprzedaj punkty karne cudzoziemcowi”. Cały czas powstają nowe portale, które pomagają kierowcom uchylić się od niezbyt przyjemnej konieczności zapłacenia mandatu, a przy tym pozbyć się niechcianych punktów karnych. Bo jak wiadomo, znajomość przepisów niekoniecznie musi iść w parze z ich przestrzeganiem.

 

Najbardziej zainteresowani sprzedażą punktów karnych są obywatele Ukrainy - za wzięcie na swoje barki jednego punktu życzą sobie od 20 do 30 złotych. Cały proceder działa w następujący sposób - na wezwanie straży miejskiej lub Inspekcji Transportu Drogowego polski kierowca wskazuje dane zagranicznego kierującego i w ten sposób pozbywa się odpowiedzialności. Urzędnikom pozostaje wyegzekwować należność od obcokrajowca, co w praktyce wcale nie jest takie proste - często samo namierzenie bywa niemal niemożliwe.

 

Zainteresowanych sprzedażą punktów karnych przybywa z każdym tygodniem - “Rzeczpospolita” informuje, co tydzień na portalach zajmujących się pośrednictwem pomiędzy polskimi kierowcami a obcokrajowcami rejestruje się około ośmiuset tysięcy nowych użytkowników. Sprzedający i kupujący punkty kontaktują się ze sobą także za pośrednictwem portali społecznościowych.

 

W Polsce niezwykle trudno jest wymóc na kierowcach jazdę zgodnie z przepisami, jednak jak się okazuje ciągłe wprowadzanie nowych obostrzeń w prawie niekoniecznie jest skuteczne - Polacy wszak są prawdziwymi mistrzami w ich obchodzeniu i wolą sięgnąć po nielegalne sposoby, aby tylko uchylić się od płacenia. Być może liberalizacja przepisów pomogłaby w poprawie bezpieczeństwa na drogach? Niestety, wtedy wpływy do budżetu znacząco by się zmniejszyły, a na to rządzący w żadnym wypadku się nie zgodzą.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska