Renault Alpine A110 – powrót legendy

2017-03-06
Renault Alpine A110 – powrót legendy

Autosalon w Genewie zbliża się wielkimi krokami, więc producenci samochodów zaczynają odkrywać karty. Renault postanowiło sięgnąć do własnej, bogatej historii.

Fani motoryzacji z pewnością kojarzą należącą do Renault markę Alpine. Została założona w połowie lat pięćdziesiątych przez jednego z dealerów marki, który hobbystycznie przerabiał samochody Renault na wersje bardziej usportowione. W 1963 roku światło dzienne ujrzał model A110, który okazał się jednym z najlepszych i najbardziej charakterystycznych samochodów sportowych lat sześćdziesiątych. Napędzały go różne silniki, od słabiutkiego o pojemności niecałego litra, do całkiem mocnego 1.6, który rozwijał moc 140 koni mechanicznych. Samochód zyskał międzynarodowy rozgłos w 1971 roku, gdy wygrał Rajd Monte Carlo. Ostatnim autem produkowanym przez Renault pod marką Alpine był model A610, którego ostatni egzemplarz wyjechał z fabryki w 1995 roku.

 

 

Potrzeba było ponad 20 lat, żeby Renault znów stworzyło model oznaczony jako Alpine. Francuzi postanowili nie wymyślać koła na nowo i sięgnęli po sprawdzone rozwiązania, czyli do własnej historii. W Genewie zostanie zaprezentowany bowiem model A110, który ze swoim legendarnym protoplastą ma zdecydowanie więcej wspólnego, niż tylko nazwę. Podobieństwa można dojrzeć już na pierwszy rzut oka – na przednim pasie znalazły się dwa dodatkowe reflektory, mamy także charakterystyczną tylną szybę. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to ona pozostaje póki co pilnie strzeżoną tajemnicą – w przeciekach mówi się o doładowanej jednostce 1.6, która napędza Clio RS. Samochód ma być konkurencją przede wszystkim dla Alfy Romeo 4C oraz Porsche Cayman.

 

Oficjalna premiera Renault Alpine A110 została zaplanowana na 7 marca 2017 roku.

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska