Koenigsegg Agera RS Gryphon – supersamochód dla milionera

2017-03-07
Koenigsegg Agera RS Gryphon – supersamochód dla milionera

Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą sumą pieniędzy, możesz stać się właścicielem samochodu z bardzo krótkiej serii. W tym przypadku takiej, która liczy jeden egzemplarz.

Szwedzka firma Koenigsegg tworzy samochody, o których przeciętny zjadacz chleba może jedynie pomarzyć. Z drugiej strony są jednak tacy, dla których modele takie jak CCX, Trevita czy Agera są zbyt pospolite. O takich klientów firma Koenigsegg również potrafi zadbać, a jej najnowsze dzieło jest tego niezbitym dowodem.

 

 

Samochód, który widzicie na zdjęciach powyżej to Koenigsegg Agera RS Gryphon. Jego właściciel może bez cienia przesady powiedzieć, że ma auto jedyne w swoim rodzaju. Szwedzka firma stworzyła bowiem jeden, jedyny egzemplarz, który trafił w ręce kalifornijskiego milionera irańskiego pochodzenia, Manny’ego Khoshbina. Zanim Khoshbin zaparkuje Gryphona w swoim garażu, auto będą mogli podziwiać uczestnicy autosalonu w Genewie.

 

Koeingsegg Agera RS Gryphon pod względem technicznym nie różni się zbytnio od podstawowej wersji Agery RS. Oznacza to, że może się on pochwalić wręcz nieziemskimi możliwościami – silnik, który trafił pod jego maskę to jednostka V8, która dzięki podwójnemu doładowaniu dysponuje oszałamiającą mocą 1341 koni mechanicznych. Gryphon waży zaledwie 1395 kilogramów, mamy więc do czynienia z niemal idealnym stosunkiem mocy do masy.

 

Co w takim razie odróżnia Gryphona od standardowej Agery RS? Przede wszystkim elementy stylistyczne. Samochód został bowiem wykończony 24-karatowym złotem, które znajdziemy zarówno na zewnątrz, jak i w środku, a tapicerka jest wykonany z Alcantary. Możemy się tylko domyślać, ile Manny Khoshbin musiał zapłacić za ten wyjątkowy egzemplarz...

Polecane wideo

Dodaj komentarz

© 2016 Marquard Media Polska